Wycieczka do Łodzi

26-28 września 2019 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Róży Marii Zamoyskiej w Różance uczestniczyli w wycieczce do Łodzi.

Przez ostatnie dwa lata w naszej szkole był realizowany projekt „Rozwijamy kompetencje kluczowe uczniów szkół gminy Włodawa”. W ramach projektu odbywały się różnorodne zajęcia pozalekcyjne i warsztaty. Podsumowaniem tych działań była trzydniowa wycieczka do Łodzi, w całości sfinansowana z budżetu projektu.

Na początku miasto powitało nas pochmurnym niebem i mżawką, jednak humor poprawił nam obiad w Hotelu Boss, gdzie mieliśmy zakwaterowanie.

Łódź to siedziba najważniejszej w Polsce Wyższej Szkoły Filmowej. Nie mogło więc zabraknąć wizyty w Muzeum Kinematografii, która okazała się pierwszym punktem programu. Podczas lekcji muzealnej uczestniczyliśmy w prezentacji „Godzilla i świat wielkich potworów”, poświęconej technikom stosowanym w filmach science-fiction. Opowieść o animacji lalkowej i innych efektach specjalnych ilustrowały fragmenty amerykańskich i japońskich filmów należących do klasyki gatunku.

Pierwszego dnia odwiedziliśmy też łódzki Ogród Botaniczny, w którym na obszarze 67 ha zgromadzono rośliny z całego świata. Oczywiście nie sposób obejrzeć tak wielkiej kolekcji w ciągu jednorazowej wizyty. Nasza grupa spacerowała przede wszystkim po dwóch ścieżkach dydaktycznych. Pierwsza z nich – „Rośliny aromatyczne” – prezentowała pachnące lawendy, szałwię, oregano, tymianek i rozmaryn. Na drugiej – „Czasoprzestrzeń przyrodnicza” – obejrzeliśmy różne typy zegarów słonecznych, niestety niedziałających przy pochmurnym niebie.

Prócz wielu egzotycznych roślin widzieliśmy kolekcję skał, zgromadzoną w tym Ogrodzie Botanicznym, jednym z największych w Polsce.

Następny dzień zaczęliśmy od odwiedzenia zoo, w którym podziwialiśmy różne gatunki ssaków i ptaków oraz uczestniczyliśmy w prezentacji wybranych gadów i owadów. Przy okazji dowiedzieliśmy się, jak zwierzęta widzą kolory i jak kultura popularna karmi nas fałszywymi mitami na ich temat. Szczególnie emocjonujące było bliskie spotkanie z pytonem królewskim.

Po południu udaliśmy się do centrum nauki Experymentarium, mieszczącego się w największym w Polsce obiekcie handlowo-rozrywkowym, słynnej Manufakturze. Na początku uczestniczyliśmy w warsztatach poświęconych polimerom. Podczas zajęć mieliśmy okazję zrobić m.in. sztuczny śnieg oraz slime’a. Potem przeszliśmy przez kosmiczny tunel Vortex, gdzie nasze zmysły oszalały, oszukiwane przez efekty świetlne i dźwiękowe. Wszystkim trudno było utrzymać równowagę, mimo że mostek, po którym kroczyliśmy, wcale się nie poruszał. Po tych emocjach zwiedzaliśmy wystawę złożoną z różnorodnych urządzeń i stanowisk interaktywnych, które w rozrywkowej formie ukazywały prawa fizyki.

Ostatniego dnia zwiedzaliśmy Centrum Nauki i Techniki EC1, gdzie mieliśmy okazję poznać historię i zasady funkcjonowanie dawnej łódzkiej elektrociepłowni oraz samodzielnie eksperymentować na wielu ścieżkach edukacyjnych urządzonych w tym obiekcie.

Na koniec w Planetarium EC1 uczestniczyliśmy w prezentacji przedstawiającej zjawiska astronomiczne zachodzące aktualnie na niebie oraz ciekawostki dotyczące gwiazd i planet. Następnie obejrzeliśmy film „Dwa szkiełka”, podczas którego wraz z bohaterami obrazu odbyliśmy podróż do czterech księżyców Jowisza, pierścieni Saturna oraz niezwykłych struktur innych galaktyk.

Był to ostatni punkt programu naszego pobytu w Łodzi. Po obiedzie w hotelu pełni wrażeń wróciliśmy do domów. Wszyscy zgodnie uznają, że wycieczka była udana. Opiekę nad uczniami sprawowali Krystyna Budzyńska, Andrzej Łobko i Krzysztof Oksytiuk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.