AKTUALNOŚCI 2020/2021

Z WIZYTĄ W SCHRONISKU DLA ZWIARZĄT

„Przedszkolaki z Różanki pomagają, bo dobre serduszka mają!”. Taki napis widniał na jednym z pudełek –  pełnym karmy, który zawieźliśmy do chełmskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt! Reprezentanci przedszkola przekazali wszystkie zebrane dary, które przez miesiąc  zbieraliśmy w ramach corocznej akcji „Pomocna dłoń”. Przekazaliśmy wiele kilogramów karmy, koce, ręczniki, środki do codziennej opieki nad zwierzętami. Po terenie schroniska oprowadzali nas jego pracownicy, pokazując w jakich warunkach żyją zwierzęta. Opowiedzieli nam wiele ciekawych i smutnych historii na temat przebywających tam zwierząt, a także o zasadach funkcjonowania schroniska. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści i oglądały wszystkie zwierzęta, jednak najbardziej ucieszyły się, kiedy mogły pogłaskać najstarszych mieszkańców schroniska.

Akcja doszła do skutku dzięki Wam – drodzy Rodzice, dlatego z całego serca DZIĘKUJEMY!

ZBIÓRKA DARÓW
 NA RZECZ CHEŁMSKIEGO SCHRONISKA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT

Miło mi poinformować, że zbiórka darów na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt w Chełmie przyniosła znakomite efekty! Drodzy Rodzice i kochane przedszkolaki bardzo dziękujemy za tak hojne wsparcie naszej akcji!

MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU

„Jedzie święty Mikołaj,
Białą brodą świeci.
Worek z prezentami
Ma dla grzecznych dzieci.
Jedzie święty Mikołaj
Z dalekiej północy,
Od wioski do miasta
Pędzi w środku nocy

Wizyta świętego Mikołaja w naszym Przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przedszkolaki już od samego rana z niecierpliwością zaglądały do okien, zadając ciągle te same pytanie: o której będzie Mikołaj? No i przyszedł!!! A z sobą przyniósł wielkie worki prezentów. Ale nic w tym dziwnego, bo nasze dzieci są bardzo grzeczne! Spotkanie minęło w bardzo miłej atmosferze – były piosenki, wiersze, taniec i dużo uścisków. Gdy tylko drzwi za gościem się zamknęły szeleszczące paczki, pięknie zapakowane prezenty zostały szybko otworzone. Dzieci bardzo się cieszyły z podarunków które otrzymały!
Dodatkową niespodziankę wyczarowała dla nas –  w swojej kuchni – Pani Michalina, która dla dzieci upiekła „mikołajkowe babeczki”. Były pyszne! Bardzo, bardzo dziękujemy!
 A ciebie Mikołaju zapraszamy do nas za rok!

UBIERAMY CHOINKĘ

Stoi choinka
pięknie odziana.
Dzieci ją stroiły 
od samego rana.

Mieni się jasno
w blasku światełek,
jakby posypał ją
 
deszczyk perełek”
                         B. Forma

Czas Świąt Bożego Narodzenia wiąże się z tradycją ubierania choinki. W naszym przedszkolu nie mogło zabraknąć tego zwyczaju. Tuż  przed wizytą św. Mikołaja – bardzo oczekiwanego gościa przedszkolaki z wielkim zapałem zabrały się do ubierania choinki. Zawieszały bombki, gwiazdki, łańcuchy, kolorowe światełka. Choinka wygląda prześlicznie. Jak co roku udekorowaliśmy także salę aż w przedszkolu od razu zrobiło się świątecznie i bajkowo.

BAL U PANI JESIENI

Mimo, iż opadają liście i jest chłodno, jesienią wcale nie musi być smutno… Jesień mieni się przecież różnobarwnymi kolorami i jesienią też można bawić się na balu. Na taki właśnie bal zaproszenie dostały nasze przedszkolaki i to od samej Pani Jesień! Specjalnie na tą okazję Rodzice i dzieci przygotowali ciekawe i pomysłowe stroje jesienne. Na balu bawiły się: jeże, wiewiórki, myszki, muchomory, liście, Król Jesieni, Pani Jesień, jarzębinki, owoce i warzywa. Wszyscy śpiewali jesienne piosenki, tańczyli przy wesołej muzyce i bawili się w jesienne zabawy.  Na zakończenie balu odbyła się prezentacja strojów jesiennych, podczas której jury wybrała najpiękniejsze stroje i uhonorowała je nagrodami i dyplomami.
Nasze przedszkolaki za wspaniałą zabawę dostały jesienne upominki, które zostały pięknie zapakowane w własnoręcznie udekorowane przez dzieci torebki. A na deser czekał na nie słodki upominek – pyszne ciastka – prezent od pomysłodawczyń czyli mam: Pani Michaliny i Pani Pauliny. Mamom BARDZO dziękujemy!!!

SZCZYPIOREK W ROLI GŁÓWNEJ, CZYLI JAK SADZIMY CEBULĘ W PRZEDSZKOLU.

Nasze przedszkolaki spróbowały swoich sił w sadzeniu cebuli. Dzieci postępowały według wskazówek nauczyciela.  Najpierw wsypywaliśmy ziemię do donic, następnie zasadziliśmy cebulę i podlaliśmy wodą. Doniczki ustawiliśmy na parapecie, bo przedszkolaki doskonale wiedzą, że każda roślina do wzrostu potrzebuje światła. Dzieci wykonały zadanie wzorowo! A teraz z niecierpliwością czekamy aż się zazieleni na naszym oknie… bo już mamy w planach zajęcia kulinarne podczas, których zrobimy pyszne kanapki z pastami: rybną, jajeczną i twarogową – oczywiście z dodatkiem szczypiorku. Będzie pysznie i zdrowo!

DZIEŃ MLEKA

Nasze przedszkolaki po raz pierwszy obchodziły Dzień Mleka.  Po śniadaniu – oczywiście „mlecznym śniadaniu” rozpoczęły się zajęcia, podczas których dzieci dowiedziały się skąd pochodzi mleko i gdzie się je przerabia na pyszne sery, jogurty, a przede wszystkim jak bardzo zdrowo jest pić mleko i jeść nabiał, jakie to ma znaczenie dla organizmu każdego człowieka. Przedszkolaki były bardzo zdziwione, kiedy dowiedziały się, że mleko ludzie pozyskują nie tylko do krowy, ale też m.in. od kozy, owcy, wielbłąda, a nawet klaczy czy renifera!

Przez cały dzień towarzyszył nam wierszyk:
„Różne są przetwory z mleka
Zatem niechaj nikt nie zwleka
Dnia każdego to zasada,
Coś z nabiału każdy zjada”

DZIEŃ MISIA

Jak to się stało, że mały pluszowy Miś obchodzi swoje święto? Czy wiecie?

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono w setną rocznicę powstania maskotki, w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej, a dokładnie od roku 1902, kiedy to prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
I mimo, że od tamtego wydarzenia minęło wiele czasu a w sklepach półki uginają się od różnorodnych zabawek, moda na misie nie przemija! W końcu:

„Miś jest mały i puchaty
Miś jest fajny i kudłaty
Miś jest gruby jak ta kula
Misia zawsze się przytula”.

EUROPEJSKI DZIEŃ WYNALAZCY

„Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza, bo choć wiedza wskazuje na to co jest,
wyobraźnia wskazuje na to, co będzie”

Albert Einstein

Znakomitym początkiem przygody z odkrywaniem tajemnic świata nauki oraz niezwykłych wynalazków jest aktywne uczestniczenie w święcie obchodzonym 9 listopada –
w Europejskim Dniu Wynalazcy. Nasze przedszkole i tym razem z zapałem przystąpiło do realizacji zajęć. Szczególnie zależało nam, żeby dzieci dowiedziały się co to jest wynalazek, określały cechy wynalazcy i zrozumiały w jaki sposób te rzeczy miały wpływ na zmianę naszego świata. Maluchy szybko przekonały się o tym, że wcale nie łatwo jest zostać wynalazcą i że czasami bardzo trudno jest zrealizować pomysły! Mimo drobnych problemów powstało wiele ciekawych prac: „laptopo-pochłaniacz”, „lornetka super detektywa”, „poduszkowiec”, „magiczne szkatułki”, „rozśmieszacze”… Ten dzień był naprawdę twórczy!

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 1918 to bardzo szczęśliwa data dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego też każdego roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe – Święto Niepodległości.


Już u takich małych dzieci, trzeba rozbudzać zainteresowanie swoją Ojczyzną i kształtować poczucie dumy z przynależności do Narodu Polskiego. Dlatego zorganizowałyśmy szereg aktywności, które przybliżyły dzieciom temat historii Polski. W tym dniu nie zabrakło: legend polskich, opowieści o marszałku Józefie Piłsudskim, patriotycznych piosenek, filmu edukacyjnego („Mały Polak to ja”) oraz prac plastycznych związanych z tematem. Dzieci z wielką dumą i przejęciem recytowały tak bardzo znane, lecz wymowne słowa wiersza W. Bełzy: „Kto ty jesteś? Polak mały”.

Tego dnia również wzięliśmy udział w akcji ,,Szkoła, przedszkole do hymnu“. Dzieci z Panią Dyrektor i personelem placówki dokładnie o godz. 11:11 wspólnie odśpiewały „Mazurka Dąbrowskiego” przyłączając się tym samym do placówek oświatowych z całej Polski, które w ten sposób uczciły rocznicę odzyskania Niepodległości. Uroczystość ta z pewnością zapadnie wszystkim głęboko w pamięci. Dzień, który przeżyliśmy dumnie i z uśmiechem na twarzy, na pewno przyczyni się do kształtowania patriotycznych postaw naszych małych przedszkolaków.

ROBIMY ZDROWE i KOLOROWE KANAPKI

Zajęcia kulinarne to coś, co uwielbiają nasze dzieci. Przedszkolaki mają okazję pokazać, jakie są już odpowiedzialne. Podczas zajęć utrwaliliśmy nazwy poszczególnych warzyw,  które wykorzystywaliśmy do wykonania naszych kanapek.  Po wskazówkach o higienie oraz bezpieczeństwie posługiwania się nożem dzieci zabrały się do pracy. Samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a następnie układały na nim wybrane przez siebie produkty. Na kanapkach znalazły się: różne rodzaje wędliny, serek żółty, biały, pomidory, papryka, ogórek, sałata, rzodkiewka, szczypiorek oraz jajko, które królowało na naszym stole. Następnie odbyła się degustacja kanapek, a zadowolone miny potwierdziły, że najlepiej smakują kanapki zrobione własnoręcznie. Dzięki takim zajęciom dzieci kształciły w sobie odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas spożywania posiłków. Mniam! Mniam! Trzeba to powtórzyć!

RUCH TO ZDROWIE!

Ruch, jest tym rodzajem wysiłku fizycznego, który bardzo korzystnie wpływa na rozwój naszych dzieci. W aspekcie medycznym, aktywność fizyczna u dzieci wpływa korzystnie na rozwój właściwie wszystkich układów wewnętrznych. Zaczynając od układu kostnego, przez układ krwionośny i układ oddechowy. Aktywność fizyczna u dzieci ma także bardzo duży wpływ na układ nerwowy  – pobudza dojrzewanie ośrodków ruchowych w mózgu – przyspieszenie motoryczności, wzrost szybkości przewodzenia bodźców nerwowych, polepsza koordynację ruchową, zmniejsza poziom lęku, poprawia jakość snu. Dlatego nasze przedszkolaki regularnie uczestniczą w zajęciach ruchowych, podczas których wykonują różnego rodzaju ćwiczenia rozwijające sprawność wszystkich części ciała. Dbamy o to, by lekcje sportowe nie były nudne, a dzieci wróciły do sali zadowolone.

DZIEŃ DYNI

„Dynia, dynia… mniam, mniam, mniam!”

W piątek 30 października obchodziliśmy Dzień Dyni. Nasze przedszkolaki były ubrane na pomarańczowo, a także przebrane w piękne dyniowe stroje. Ten dzień wypełnionym był licznymi zabawami integracyjnymi. Najwięcej uśmiechu wywołały dyniowe zawody: dyniowe kręgle, toczenie dyni do celu, slalom dyniowy, skoki przez dynię oraz dyniowe tańce. Dzięki zajęciom dzieci dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem, gdzie i w jakich warunkach rośnie oraz poznały jej kilka gatunków. Przedszkolaki miały także okazję uczestniczyć w przygotowaniu i pieczeniu dyniowego ciasta! Było pyszne! W końcu „dynia, dynia… mniam, mniam, mniam!”

DZIEŃ JABŁKA

Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące
a jako przekąska niezwykle sycące…
Jabłko – pełne witaminek dla Chłopaków i dziewczynek.
Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy!!!

29 września w naszym przedszkolu zorganizowany został Dzień Jabłka. Celem zajęć
i wspólnej zabawy była integracja dzieci oraz zachęcanie ich do spożywania owoców,
a w szczególności jabłek i to pod różnymi postaciami –  z powodu ich walorów zdrowotnych
 odżywczych. W tym dniu przedszkolaki poznały różne gatunki jabłek, rozpoznawały zapach
i smak tych owoców oraz zdobywały wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek. Miały także okazję poznać zalety sokowirówki i wspólnie zrobić pyszny sok… a potem go porównać z sokiem kupionym w sklepie. W tym dniu nie zabrakło także innych „jabłkowych” aktywności:  jabłkowych tańców, jabłkowych zadań matematycznych, jabłkowych konkursów i jabłkowych prac plastycznych. A na koniec czekała na dzieci słodka niespodzianka – oczywiście szarlotka!

JESIENNE WARSZTATY PLASTYCZNE

W związku ze zmianą pory roku odbyły się warsztaty plastyczne „Pożegnanie lata, powitanie Jesieni”. Zajęcia zorganizowała i wszystkie materiały dostarczyła nam Pani Joanna Grzesiak – twórca i pracownik Domu Ludowego w Starej Wsi. Przy dźwiękach ulubionych jesiennych piosenek powstały piękne prace, które dzieci z wielką radością zaniosły do domu!

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA 21.09.2020

Dzisiaj w naszym przedszkolu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Już od samego rana w przedszkolu panowała wesoła atmosfera. W całej szkole było słychać muzykę i  śpiew dzieci.Nasze przedszkolaki miały dziś wiele atrakcji – było malowanie twarzy, zabawy ruchowe, integracyjne, tańce, no i bardzo oczekiwane konkursy sportowe. Radość, śmiech i głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie. Aby radości,
w tym szczególnym dniu było jeszcze więcej przygotowałyśmy dla dzieci wyjątkowe niespodzianki: fontannę czekoladową i watę cukrową. A dzień zakończyliśmy zabawą w kino – oczywiście w czasie seansu filmowego nie zabrakło i popcornu!
Rozstając się dzieci otrzymały wspaniały, słodki prezent – kuferek pełen łakoci (który samodzielnie pięknie ozdobiły) i kubek do kolorowania. Za pomysł i pomoc bardzo dziękujemy mamom – Pani Michalinie, Pani Agnieszce i Pani Paulinie. Idąc za słowami Janusza Korczaka „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”, życzymy wszystkim dzieciom aby uśmiech gościł na ich twarzach każdego dnia, nie tylko od święta.