AKTUALNOŚCI

Dzień kibica

dzień kibicaPrzedszkolaki i uczniowie naszej szkoły są wiernymi kibicami polskiej drużyny i dlatego dzień przed pierwszym meczem „Biało-Czerwonych”, na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej, zorganizowaliśmy „Dzień Kibica”. Biało-czerwone stroje, pomalowane twarze i różne kibicowskie gadżety – to wszystko można było zobaczyć w przedszkolu i na szkolnych korytarzach. Dzieci wykazały się kreatywnością i udowodniły że są bardzo dobrze przygotowane, aby wspierać polską reprezentację. Do wspólnej zabawy przyłączyli się także nauczyciele. W całej szkole dominowały barwy narodowe, dźwięk trąbek oraz śpiewy uczniów świadczyły o niezwykłym wsparciu dla naszych reprezentantów. Dzień zakończyliśmy meczem przedszkolaków a głównym sędzią i pomysłodawcą był Pan Andrzej – nauczyciel wychowania fizycznego, no i przede wszystkim wierny kibic.

Magiczne Ogrody

magiczne ogrody15 czerwca wyruszyliśmy na wycieczkę autokarową do Magicznych Ogrodów. Bajkowa Kraina, którą odwiedziliśmy położona jest w Trzciankach nieopodal Janowca. W tej malowniczej krainie pełnej kwiatów, niespotykanych drzew i ogromnych marchewek poznaliśmy Mordole, skrzaty Bulwiaki, gąsienice, magiczne ptaki, wróżki Smużki i  nic dziwnego, bo dzieci były pod skrzydłami Rodziców, gdzie czują się najbezpieczniej nawet w tak „strasznym” miejscu …

Wizyta Pani Bibliotekarki

biblioteka 2018Nasze przedszkole po raz kolejny odwiedziła szkolna bibliotekarka – Pani Monika. Pani Monika przyniosła ze sobą kilka książeczek, z których dzieci wybrały bajkę „Wszystkich was kocham najbardziej”, a przewodnim tematem zajęć była RODZINA. Przedszkolaki w ciszy oraz skupieniu wysłuchały tekstu i obejrzały piękne ilustracje a potem porozmawialiśmy sobie, na bardzo poważne tematy, jak np.: znaczenie w życiu dziecka rodziny oraz domu. Bibliotekarka zapraszała dzieci do biblioteki i zachęcała do czytania książek. Celem spotkania było rozbudzenie zainteresowania książkami, wzbogacanie słownictwa i pobudzanie wyobraźni oraz przypomnienie dzieciom jak wielką wartość stanowi kochająca się rodzina! Pani Monika zwracała uwagę dzieci na poznawcze walory książek, sytuacje humorystyczne, kolorowe ilustracje; a przede wszystkim ciągle zachęcała przedszkolaki do czytania książek.

Zajęcia z garncarzem

garncarz– Kto to taki spytacie? – to garncarz wspaniały.
Powiem więcej- czarodziej doskonały.
W 5 minut miseczki  wyczarował
i o swoim zawodzie z dziećmi poplotkował…
A potem dzieci w garncarza się bawiły
i kulki gliny w wazoniki zmieniły…

Wizyta w Domu Pomocy Społecznej

W ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym przedszkolaki odwiedziły mieszkańców Domu Pomocy Społecznej. Dzieci zaprezentowały tam pokaz artystyczny przygotowany z okazji tegorocznego jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Piosenki i wierszyki wywołały uśmiechy na twarzach gospodarzy, a u nie jednego zakręciła się łezka w oku… Na koniec spotkania dzieci obiecały, że będą pamiętać o mieszkańcach DPS również przy innych okazjach i na pewno ich odwiedzą z kolejnym przedstawieniem.

Biesiada Patriotyczna

100 lecie niepodległościMiłość do Ojczyzny wyrazić można także śpiewem czyli Biesiada Patriotyczna w Korolówce Oddział Przedszkolny w Korolówce przygotował dla przedszkolaków z terenu gminy Włodawa wspaniałą uroczystość – I Przedszkolną Biesiadę Patriotyczną. Celem wydarzenia było uczczenie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, pod hasłem „Rok dla niepodległej”. Wszystkie Przedszkola przygotowały przepiękne występy. Patriotyzm, ludowość, pogłębianie wiedzy o dziejach Polski, to zagadnienia na których opierały swój repertuar. Dzieci pięknie wyrecytowały wierszyki, zaśpiewały patriotyczne pieśni i zatańczyły tańce ludowe. Wystąpiły w kolorowych strojach wzbudzając zachwyt całej publiczności i zapraszając wszystkich uczestników do wspólnej zabawy. W tym szczególnym dniu przedszkolakom towarzyszyły rodziny, dodając maluchom otuchy i dopingując występy. Przedszkole również odwiedziła delegacja z urzędu gminy we Włodawie, Rada sołecka oraz osoby wspierające. Panie z koła gospodyń wiejskich w Korolówce przy pomocy rodziców oraz Ciastkarni Państwa Siemiak, przygotowały  wyśmienite regionalne smakołyki i słodki poczęstunek. Przedszkolaki uczciły setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości najpiękniej jak potrafiły. Był to dzień pełen wrażeń, pozytywnych emocji oraz wzajemnej zabawy.

„Ach, ta Pippi” – przedszkolaki w teatrze

pipiTym razem Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia przygotował dla najmłodszych widzów nie lada gratkę! Dzieci obejrzały bardzo ciekawą historię małej Pippi, dzięki której przekonały się, co znaczy i jak ważna jest, szczególnie dzisiaj, tolerancja. Główna bohaterka nauczyła nas, że czyjaś odmienność nie powinna oznaczać wykluczenia oraz, że każdy człowiek zasługuje na szacunek. Dzieci poznały także siłę prawdziwej przyjaźni oraz dowiedziały się jak ważna jest miłość do zwierząt. Przedstawienie charakteryzowała różnorodność przekazu: występowali aktorzy, niezwykle efektowne lalki teatralne były także projekcje multimedialne, które przenosiły dzieci w świat Pippi oraz efekty specjalne. Przedstawienie bardzo, bardzo podobało się dzieciom. Zgodnie przyznaliśmy, że najlepsze jakie do tej pory

Konkurs Tańca Ludowego

taniec ludowyNasze Maluchy po raz pierwszy wzięły udział w VI Międzyprzedszkolnym Przeglądzie Tańca Ludowego! Na scenie widowiskowej Włodawskiego Domu Kultury wystąpiły przedszkolaki aż z włodawskich przedszkoli… na szczęście trema nas nie dopadła i dzieci pokazały się z najlepszej strony. Zaśpiewały, zatańczyły tak jak potrafiły najlepiej. Dziękujemy Pani Ani i Panu Waldkowi za przygotowanie naszych przedszkolaków.

Światowy Dzień Ziemi w przedszkolu

ziemia„Chronić przyrodę, oszczędzać wodę, dokarmiać ptaki, dbać o zwierzaki, kwiaty hodować, drzewa szanować oraz prądu nie marnować…” – przyrzekały nasze przedszkolaki rozpoczynając tymi słowami tydzień pod hasłem „Chronimy nasze środowisko”. A wszystko to przy okazji obchodów Dnia Ziemi (22 kwietnia). Prowadzone były w tym czasie zajęcia, mające na celu wzbogacić wiedzę dzieci na temat ekologii oraz jak możemy zadbać o naszą planetę. Najbardziej dzieciom podobały się dwa dni bez zabawek. Do ich dyspozycji były tylko zgromadzone wcześniej pudła kartonowe, klej, nakrętki, butelki, nieograniczone ilości taśmy klejącej, pojemniki po jogurtach, wytłaczanki po jajkach, czyli wszystko to, co przeciętny człowiek uważa za bezużyteczne. Dzieci miały mnóstwo pomysłów i nie trzeba im było podpowiadać, co mogą zrobić. Przedszkolaki z zapałem tworzyły…, tworzyły… aż w końcu powstały domki. Instrumenty muzyczne, konik, statek, samochody i wiele innych fantastycznych zabawek.

Wiosenne kanapki

kanapkiW naszym przedszkolu wiosna zagościła na dobre. Zajęcia kulinarne wiosną, to sama przyjemność! W sali unosił się zapach szczypiorku i warzyw: sałaty, pomidorów, ogórków, papryki i rzodkiewki. Przedszkolaki podjęły wielkie wyzwanie pod hasłem ”Robimy zdrowe wiosenne kanapki”. Świeże warzywa, sery, jajka, wędlina, pieczywo to doskonałe produkty, które świetnie smakują i mają mnóstwo witamin oraz innych potrzebnych naszemu organizmowi składników. Dzieci samodzielnie, zwykle samodzielnie, smarowały, kroiły, układały produkty tworząc na kanapkach fantazyjne wzory. Kanapeczki były bardzo kolorowe, smaczne a dzieci bardzo zadowolone i najedzone. Pamiętajmy, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie. Bardzo dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu produktów.

Wizyta w pracowni artystycznej

pracownia artystycznaAby rozwijać zainteresowania i zdolności dzieci wybraliśmy się na wycieczkę do pracowni artystycznej pani Władysławy Wójcik – rzeźbiarki, malarki, pisarki z Włodawy. Dzieci podczas tej wizyty miały okazję obejrzeć różnorodne rzeźby, płaskorzeźby, które powstawały z różnych materiałów: z drewna, gliny, gipsu oraz obrazy o różnorodnej tematyce namalowane przeróżnymi technikami. Wszystkie prace wzbudzały zachwyt dzieci i nas opiekunów. Zainspirowane dziełami Pani Władysławy przedszkolaki same postanowiły malować, rzeźbić w drewnie i robić odlewy gipsowe… a praca w takim magicznym miejscu sprawiała dzieciom wiele radości! Wizytę zakończyliśmy wycieczką do lasu, gdzie szukaliśmy ciszy, spokoju oraz… kapliczki – dzieła Pani Władysławy. To był niezapomniany dzień, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

Teatrzyk Lusterko

Teatrzyk LusterkoPo raz kolejny gościliśmy u zaprzyjaźnionych przedszkolaków w Korolówce, gdzie wspólnie obejrzeliśmy teatrzyk pt. „Lusterko” w wykonaniu aktorów ze Studia Artystycznego Teatr i Animacja „Ssmyk”. Głównym tematem przedstawienia było uświadomienie dzieciom, że tak naprawdę każdy z nas jest inny, co nie znaczy, że gorszy! Nie możemy być źle traktowani z powodu swojej odmienności i zawsze należy szanować siebie i innych takimi jakimi jesteśmy! Promocja tolerancji i poszanowania ma istotne znaczenie przy tworzeniu atmosfery sprzyjającej akceptowaniu różnorodności w życiu codziennym. Wizytę zakończyliśmy zabawą na placu przedszkolnym. Było bardzo wesoło! Pani Gabrysi i dzieciom z Korolówki dziękujemy za udany dzień i słodki poczęstunek.

Malowanie stopą

malowanie stopąCzy można połączyć zajęcia gimnastyczne i zajęcia plastyczne? Oczywiście! U nas wszystko jest możliwe. Wszystko zależy od pomysłowości… W naszym przedszkolu bardzo często próbujemy nowych rzeczy, codziennie uczymy się czegoś nowego! I dzisiaj również zaskoczyłam dzieci czymś zupełnie nowym – malowaniem stopami! Zabawa ta, była również dobrym ćwiczeniem czynności samoobsługowych – trzeba było samemu zdjąć i założyć skarpety, buciki oraz rajstopy. Radości w trakcie tworzenia było bardzo dużo! Końcowy efekt naszego niezwykle ekspresyjnego malowania został wyeksponowany na tablicy w sali!

Rozstrzygnięcie konkursu „Mini ogródek w doniczce”

mini ogródek 2018Z przyjemnością informuję, że konkurs „Mini ogródek w doniczce” został rozstrzygnięty. Dziękuję wszystkim Rodzicom, przedszkolakom, uczniom, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie. Jesteśmy zachwyceni Waszymi ogrodami. Oto zdjęcia mini ogródków.

„Gdzie ta wiosna?” – warsztaty w bibliotece we Włodawie

biblioteka 2018Wprowadzanie dzieci w świat literatury rozpoczyna się od wczesnych lat. Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Dlatego też wybraliśmy się do Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie na warsztaty pt. „Wiosna”. Niestety aura za oknem wiosny nie przypomina! Jest jeszcze zimowa… i pogoda nas nie rozpieszcza. Dlatego postanowiliśmy jej poszukać… I ją szybka znaleźliśmy: w książkach, bajkach, wierszach, kolorowankach, w przepięknym przedstawieniu Kamishibai w wykonaniu pani Małgorzaty Topolskiej. W podziękowaniu za zajęcia przedszkolaki zaśpiewały piosenkę „Cała Polska czyta dzieciom”, a na zakończenie udanego dnia wypożyczyliśmy książki do przedszkola.

Przedszkolaki w Warszawie

Kopernik2018Wspólnie z uczniami naszej szkoły niewielka grupa przedszkolaków pojechała do Warszawy. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, które jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Znajduje się tu około 340 eksponatów w sześciu galeriach tematycznych, Park Odkrywców oraz Planetarium. To co wyróżnia to miejsce to stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk. Dzieci mogły wszystkiego dotknąć, zbadać oraz sprawdzić jak działają tajemnicze eksponaty. W końcu przyświecało nam hasło: „Próbuj, sprawdzaj, dotykaj, przestawiaj, pytaj…” Przedszkolaki nie mogły się oderwać od eksperymentów wodnych – bawiły się wirem, torem przeszkód dla piłek, odkręcały różne kraniki, kręciły śrubą Archimedesa i puszczały i zatapiały stateczki. Do największych atrakcji CNK należy planetarium „Niebo Kopernika”, gdzie dzięki projekcjom na sferycznym ekranie, otaczającym widownię ze wszystkich stron oraz nowoczesnym technologiom multimedialnym, uczestnicy seansów przebywają w najodleglejszych zakątkach kosmosu. Miejsce to a szczególnie pokaz „Wędrówka Słońca” zrobiły na dzieciach wielkie wrażenie! Punktem kończącym ten fantastyczny dzień była wizyta na Stadionie Narodowym. Zwiedziliśmy szatnie piłkarzy reprezentacji Polski, ich łazienki, gabinety do masażu. Oglądaliśmy stadion z najwyższych pięter. Wyprawa wymagała dobrej kondycji i jak się okazało, nasze dzieci zdały ten egzamin celująco. Ogromna ilość schodów oraz wejście na taras widokowy nie stanowiły żadnych problemów. Wycieczka była bardzo udana, a dzieci bogate we wrażenia wróciły do domu. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz odwiedzimy stolicę!

Przedstawienie wielkanocne

wielkanoc 2018W naszym przedszkolu bardzo starannie przygotowywaliśmy się do Świąt Wielkanocnych. Wykonaliśmy wiele świątecznych ozdób: zajączki, kurczaki, kolorowaliśmy pisanki, wycinaliśmy koszyczki, udekorowaliśmy babki wielkanocne. Aż wreszcie nadszedł ten wyjątkowy dzień – środa 28 marca, kiedy to zaprezentowaliśmy niespodziankę, dla uczniów szkoły i grona pedagogicznego, piękny program artystyczny przedstawiający wielkanocne zwyczaje. Wszyscy zgromadzeni przenieśli się w świąteczny nastrój oczekiwania na święta. Po występach dzieci poczęstowały zgromadzonych babką wielkanocną a Pani Dyrektor złożyła świąteczne życzenia. Wszystkim naszym Przedszkolakom, Rodzicom, Przyjaciołom naszego przedszkola, mieszkańcom Różanki życzymy radosnych Świąt Wielkanocnych. Wesołego Alleluja!

Obejrzyj film

 

Babki wielkanocne

babkiWielkanoc bez świątecznej baby? Koszyczek bez babeczki? Wykluczone! Dlatego nasze przedszkolaki od samego rana zabrały się dekorowanie małych babeczek do wielkanocnego koszyczka i dużych babek dla naszych przedszkolnych gości. Pracy było dużo, ale była ona słodka jak lukier…, który zresztą w dziwny sposób znikał z naszych wypieków! Te duże babki są dziełem Pani Emilki i Hani. Bardzo dziękujemy za pyszne wypieki!

Gofry

gofryW naszym przedszkolu znów można było poczuć zapach wypieków, a to za sprawą przygotowanych przez naszych małych kucharzy gofrów. Oczywiście nie mogliśmy zapomnieć o zdrowych dodatkach w postaci owoców, ale nie zabrakło i bitej śmietany, kolorowej posypki, galaretki, czy tartej czekolady. Wszyscy byli bardzo zadowoleni ze wspólnej pracy i smacznego podwieczorku!

Wizyta leśniczego

leśniczyNa nasze zaproszenie przybył do przedszkola Gość: pan Leśniczy – Komendant Posterunku Straży Leśnej Włodzimierz Czeżyk. Dzieci oczekiwały go z niecierpliwością od samego rana. Zaprosiliśmy Pana, aby opowiedział nam o ptakach, które przylatują do nas właśnie teraz – na wiosnę. W trakcie zajęć Pan Leśniczy odpowiedział nam na wiele nurtujących nas pytań m.in.: „Dlaczego ptaki wracają do nas na wiosnę? Skąd wiedzą, kiedy i dokąd mają lecieć? Dlaczego, niektóre lecą „kluczem”?” poszerzając w ten sposób nasze wiadomości o przyrodzie. Rozmawialiśmy także o zwierzętach leśnych, oglądaliśmy poroże łosia i jelenia oraz wiele kolorowych plansz i zdjęć. Dzieci bardzo angażowały się w czasie spotkania, za co w nagrodę dostały książeczki ukazujące piękno naszego regionu. Bardzo dziękujemy za wizytę i do zobaczenia w lecie!

Kolejna wizyta w sali zabaw

sala zabawPo raz drugi w tym roku szkolnym odwiedziliśmy salę zabaw we Włodawie „Dziecięcy Raj”. Była to okazja to aktywnego spożytkowania swojej energii, doskonalenia koordynacji wzrokowo – ruchowej oraz integracji ze swoimi koleżankami i kolegami. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji m. in.: zjeżdżalnia, tunele, basen wraz z kolorowymi piłeczkami oraz przeróżne zabawki. Każdy znalazł coś dla siebie – wszyscy świetnie się bawili! Mimo zmęczenia dzieci zapowiedziały kolejną wizytę w tym magicznym miejscu!

„Kto soki pije, ten długo żyje”

owoce i warzywaWszyscy dobrze wiedzą jak bogate w witaminy są soki owocowe czy warzywne. Warto pomóc dziecku polubić je. Soki to nie tylko doskonałe źródło witamin i cennych składników, pyszniejsze są od słodyczy. Przekonaliśmy się o tym dzisiaj podczas robienia i picia soków. Dzieci, pełne zainteresowania oraz ciekawości, przystąpiły do mycia owoców i warzyw. Później pozostało już tylko wrzucenie ich do sokowirówki i sok gotowy.

Dzień św. Walentego

walentynkiCzy Walentynki warto świętować w przedszkolu? Czy zabawy walentynkowe i celebrowanie tej amerykańskiej tradycji jest edukacyjne? Tak! Jeśli mądrze i wesoło spędzimy ten dzień w przedszkolu! Dzięki Gabrysi i jej mamie, pani Dominice, ten dzień był podwójnie wyjątkowy, Ozdabialiśmy przepyszne ciastka – serduszka czerwonym, różowym i białym lukrem oraz różnorodnymi posypkami i ozdobami. Te walentynkowe ciasteczka dzieci przygotowywały dla wyjątkowych osób, które kochają najbardziej na świecie – dla mamy i taty! Pani Dominiko i Gabrysiu bardzo dziękujemy za słodki prezent!!!

Dzień Babci i Dziadka

Babcia i DziadekDzień Babci i Dziadka w naszym przedszkolu na stałe wpisany jest w kalendarz imprez przedszkolnych oraz obchodzony jest co roku bardzo hucznie. Jest to dla naszych podopiecznych i ich Dziadków najcieplejszy dzień w roku, który sprawia wszystkim ogromną radość, wywołuje uśmiechy na twarzach, powoduje, że małe serduszka dzieci biją szybciej a wzruszenie Babć oraz Dziadków nie ma końca. Takie spotkania pełne uśmiechów, wzruszeń i radości wzmacniają więzi emocjonalne z rodziną, uczą dzieci sposobów wyrażania uczuć oraz szacunku dla osób starszych. Ten dzień – 22 stycznia zakończony wspólnym poczęstunkiem na długo pozostanie w pamięci dzieci i Dziadków. Zapraszamy do galerii.

Warsztaty plastyczne „Prezent dla babci i dziadka”

warsztaty plastyczneStyczeń to w naszym przedszkolu czas kiedy wszyscy przygotowujemy się do jednych z najwspanialszych oraz najpiękniejszych dni  mianowicie do Święta Babci oraz Dziadzia. Przygotowania zaczęliśmy od wykonania prezentu – pod okiem pani Marty Skrzyńskiej. Pani Marta jest plastykiem, artystką wykonującą piękne ręcznie robione, jedyne w swoim rodzaju świeczki, kartki, zaproszenia, ozdobne pudełka, bukiety i wiele innych cudownych rzeczy, które jako prezenty wywołują uśmiech na niejednej twarzy. Nasze maluszki dla swoich Dziadków przygotowały dwa prezenty: lampion oraz notes. Możliwość własnoręcznego wykonania tak pięknego upominku dla ukochanych osób dostarczyła dzieciom wiele radości.  Zajęcia rozbudziły w przedszkolakach ich inwencję twórczą i pozwoliły im poczuć się artystami. Mamy nadzieję, że niezwykłe prezenty spodobają się Babciom oraz Dziadkom.

Zabawy z Guciem

zabawa z GuciemZajęcia edukacyjne z udziałem psa stymulują rozwój dziecka. Kontakt z psem wywołuje wśród dzieci pozytywne emocje, integruje grupę, ułatwia kontakty społeczne oraz poprawia komunikację. Poprzez zabawę a także ćwiczenia     z udziałem psa poprawie ulegają funkcje percepcyjno – motoryczne, językowe, a także pamięć, lateralizacja, orientacja w schemacie ciała i przestrzeni, wrażliwość oraz motywacja do działań edukacyjnych. Idąc więc za przykładem zaprosiliśmy wspaniałego gościa panią Ewę Jabłońską – trenera, instruktora szkolenia psów, animatora kultury, kierownika ośrodka dla zwierząt „Wierny pies” wraz pupilem Guciem. Tematykę zajęć, po części, wybrały przedszkolaki, które chciały poznać różne rasy psów, psią komunikację, potrzeby zwierzaków, akcesoria i zabawki dla milusińskich. Ale były i poważniejsze tematy.  Podczas programu profilaktycznego „Pies i dziecko – jak być bezpiecznym?” przedszkolaki uczyły się prawidłowych zachowań w kontakcie z czworonogami, przede wszystkim zasad obrony przed niebezpiecznymi zwierzętami. Zajęciom towarzyszył wspaniały nastrój, który wprowadzał przesympatyczny Gucio! Zapraszamy do galerii zdjęć!

Choinka w przedszkolu

zabawa choinkowaWszystkie dzieci z utęsknieniem czekały na nadejście tego upragnionego dnia – zabawy choinkowej. Przebrane za barwne postacie z krainy baśni i bajek wesoło tańczyły i brały udział w różnych konkursach. Na szkolnym balu znalazły się, więc: wróżki, księżniczki, myszka, bałwanek, rycerze, zwierzątka oraz wiele innych postaci bajkowych. Na całością czuwała animator zabawy pani Bogusława Górska. Choinka zakończyła się wizytą Mikołaja i rozdaniem paczek! Było fantastycznie!

Zimowe zabawy na śniegu

zabawy w zimieTegoroczna zima płata nam figle, raz jest ciepło, a raz mroźno. Dlatego korzystając z jej uroku postanowiliśmy pobawić się na śniegu na naszym szkolnym placu. Dzieci oddały się zimowemu szaleństwu, jeżdżąc na sankach, rzucając śnieżkami do siebie, a także „atakując” kulami śniegowymi swoje panie (oczywiście zachowując zasady bezpieczeństwa). Pogoda była trochę mroźna, ale nikomu to nie przeszkadzało, bo dzieci wiedzą, że zabawy na świeżym powietrzu to świetna i zdrowa rozrywka. Z czerwonymi noskami i z uśmiechem wróciliśmy do przedszkola na ciepłą herbatę. Było mroźnie, ale wesoło i radośnie. Bardzo dziękujemy za udany dzień klasie VI, która bawiła się razem z nami!!!

Wigilia w przedszkolu

choinkaWigilia – najbardziej uroczysty i wzruszający wieczór w roku, wyzwalający w ludziach ich najlepsze uczucia. W domach uroczyście, dziwnie urokliwie, ale nie tylko w domach. W naszej szkole i przedszkolu również. Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się częścią artystyczną, o tematyce zimowo – świątecznej, przygotowaną przez nasze przedszkolaki a potem tradycyjnie Jasełka w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Na scenie zaroiło się od aniołów i pasterzy. Do Dzieciątka, Maryi i Józefa przybyli Trzej Królowie… Jak co roku, ale każdego roku inaczej… Po Jasełkach uczniowie, Rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście dzielili się opłatkiem, były świąteczne życzenia i łzy wzruszenia. Cała uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

Wizyta pań z Koła Gospodyń Miejskich

koło gospodyń miejskichPrzed świętami gościliśmy w naszym przedszkolu przesympatyczne panie z Koła Gospodyń Miejskich „Zosie Samosie” z Włodawy. Głównym celem wizyty było wprowadzenie dzieci w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Panie przybliżyły przedszkolakom tradycje oraz zwyczaje związane ze Świętami wspólnie tworząc ozdoby choinkowe, które potem zawisły na przedszkolnym drzewku. Serdecznie dziękujemy Paniom za serce i czas poświęcony naszym dzieciom.

Podarujmy dzieciom GWIAZDKĘ

KAMYK

„Dobry człowiek jest jak małe światełko. Wędruje poprzez mroki naszego światła i na swojej drodze zapala zgaszone gwiazdy”

W dniach 04-21 grudnia zorganizowana była, przez nasze przedszkole, zbiórka darów dla dzieci i młodzieży z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Kamyk” oraz dla świetlicy szpitalnej Oddziału Dziecięcego SPZOZ we Włodawie. Do akcji, oprócz naszych Rodziców, przyłączyli się także uczniowie i nauczyciele! Wszystkim za wsparcie, WIELKIE SERCE bardzo dziękujemy!

Ozdabiamy pierniki

ozdabiamy pierniki 2017Ozdabianie pierników to nie tylko twórcze, ale również bardzo smaczne działanie… Gdy Święta zbliżają się dużymi krokami, czas pomyśleć o ozdabianiu pierniczków! Ciasteczka upiekła Hania i jej mama Pani Emilka, ale ozdabianie to już pełen udział dzieci. Wspólna praca, wspaniała zabawa przy ozdabianiu pierników oraz aromat ciasta piernikowego, wprowadził wszystkich w cudowny świąteczny nastrój. Zabawa była naprawdę świetna! Oczywiście trudno się było oprzeć i nie skosztować choć odrobinki, ale udało nam się nie zjeść wszystkiego! Część pierników zostawiliśmy na świąteczny stół. Czyż to nie wspaniały i pyszny świąteczny zwyczaj?! Teraz wiemy, że święta już blisko! Haniu, Pani Emilko bardzo dziękujemy za pyszne ciasteczka!

Wizyta św. Mikołaja

mikołajki 2017Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień – 6 grudnia. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł i nie kazał długo na siebie czekać. Już przed południem zawitał do naszego Przedszkola – a wiedząc, że nasze maluszki są bardzo grzeczne od razu wręczył nam wspaniałe prezenty. W podziękowaniu zatańczyliśmy wesoły taniec i złożyliśmy obietnicę, że przez następny rok będziemy tak samo grzeczni oraz pracowici!

Ubieramy choinkę

choinkaDzień przed wizytą Świętego Mikołaja, nasze przedszkolaki zabrały się za ubieranie choinki. Każde powiesiło swoją ulubioną ozdobę, dzięki czemu choinka wygląda wyjątkowo! Wiszą na niej gwiazdki, bombki, łańcuchy, a nawet własnoręcznie zrobione przez dzieci ozdoby. Oczywiście nie mogło zabraknąć kolorowych lampek, których blask witał nas od progu przedszkola.

Andrzejki

andrzejki 2017Dzięki starszym kolegom i koleżankom przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka… w tym roku i w najbliższych latach… Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami, tańcami przy muzyce oraz słodkim poczęstunkiem. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, radości oraz integracji grupy.

Teatrzyk „Mała Ojczyzna” w Korolówce

mała ojczyznaPo raz drugi, w tym roku szkolnym, odwiedziliśmy przedszkolaki z Korolówki. Pobyt rozpoczęliśmy od wspólnego oglądania teatrzyku pt. „Moja Ojczyzna”. Bajka opowiadała o chłopcu – lekkoduchu, który był nieświadomy swojego pochodzenia, nie wiedział nawet w jakim kraju mieszka. Dzięki magii, przenosi się w różne miejsca i coraz więcej dowiaduje się o swojej ojczyźnie. Dzieci aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu mówiąc jakie barwy ma nasza flaga oraz jak wyglądają inne symbole narodowe. Na koniec wszyscy razem, głośno wyrecytowaliśmy „Katechizm polskiego dziecka”. A po przedstawieniu przyszedł czas na zabawę – były tańce, zabawy przy muzyce, którym towarzyszyła radość oraz nieustający śmiech. Dzień był naprawdę udany!

„Mamo, tato jestem PRZEDSZKOLAKIEM – czyli pasowanie na przedszkolaka”

pasowanie przedszkolaka

Dzieci, które rozpoczęły w tym roku szkolnym przygodę w przedszkolu mają już za sobą niezwykle ważną uroczystość jaką, bez wątpienia, było Pasowanie na Przedszkolaka! W uroczystości uczestniczyły wszystkie dzieci – nawet 6-latki, bo to właśnie Starszaki pomagały młodszym kolegom oraz koleżankom zdać „egzamin” udowadniając jak wiele się nauczyły… Były więc wierszyki, piosenki, zabawy ruchowe i tańce. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się podczas zajęć, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani, pomagać kolegom i po prostu być dzielnym przedszkolakiem. Następnie pani Dyrektor Agnieszka Bilicz – Lejko dokonała uroczystego pasowania, a na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplomik, książeczkę oraz rożek obfitości. Uroczystość nie mogła odbyć się bez tortu! Słodką niespodziankę przygotowała dla nas Zosia i jej mama Pani Kasia. Bardzo dziękujemy!!! Tort był przepyszny!!! Dzień zakończył się przyjęciem – w gronie najbliższych dzieciom osób. Było miło i bardzo wesoło! Serdeczne podziękowania składam wszystkim Rodzicom, szczególnie Pani Emilce, Pani Dominice, Pani Agnieszce, które sprawiły, że ten dzień był wyjątkowy dla mnie i wszystkich dzieci!

Dzień Misia

miś

Nasze przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim pluszowym przyjacielem. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy a atrakcji było wiele: zaczęliśmy od ćwiczeń gimnastycznych oczywiście z misiami, a potem były różne misiowe zabawy, tańce. Na koniec dnia czekał na nie konkurs – degustacja miodu. Dzieci w tym szczególnym dniu poznały historię święta, historię misia pluszowego; wspólnie przypomnieliśmy sobie bajki, w których głównymi bohaterami były misie. Ale największe zainteresowanie budził temat o różnych gatunkach niedźwiedzi oraz ich życiu. I w taki oto sposób minął nam ten fantastyczny dzień… W przyszłym roku na pewno zaprosimy do przedszkola ukochane pluszaki, bo… „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”.

Wizyta przedstawiciela policji

policja

Niezapomnianym przeżyciem dla przedszkolaków była wizyta Pani Policjantki – Elwiry Tadyniewicz. Celem wizyty było przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pani policjantka przybliżyła dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, przypomniała numery alarmowe oraz zasady zachowania się podczas spotkania z nieznajomym. Przedszkolaki dowiedziały się, jak bezpiecznie podróżować, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Przypominała również o konieczności noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. I aby nasze przedszkolaki były widoczne podczas spacerów Pani Elwira podarowała nam kamizelki odblaskowe, za co odwdzięczyliśmy się piosenką o znakach drogowych oraz własnoręcznie zrobionym samochodem policyjnym. Nasz prezent bardzo się spodobał. Były uśmiechy i miłe podziękowania.


„Biało – czerwone serce mam”

muzeum

Celem wizyty w muzeum Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego było przede wszystkim zainteresowanie przedszkolaków historią Polski oraz przybliżenie znaczenia polskich symboli narodowych. Podczas  zajęć  dzieci oglądały  legendę  „O Lechu, Czechu i Rusie”, dużo kolorowały, układały puzzle, poznawały ciekawostki oraz charakterystyczne symbole polskich miast. W czasie warsztatów dzieci miały okazję pochwalić się swoją wiedzą na temat naszego kraju i to przed kamerą włodawskiej telewizji! Emocji było dużo!!!

Przedszkole w ruchu

ruch to zdrowie

Ruch, jest tym rodzajem wysiłku fizycznego, który bardzo korzystnie wpływa na rozwój naszych dzieci. W aspekcie medycznym, aktywność fizyczna u dzieci wpływa korzystnie na rozwój właściwie wszystkich układów wewnętrznych. Zaczynając od układu kostnego, przez układ krwionośny oraz układ oddechowy. Aktywność fizyczna ma także bardzo duży wpływ na układ nerwowy – pobudza dojrzewanie ośrodków ruchowych w mózgu – przyspieszenie motoryczności, wzrost szybkości przewodzenia bodźców nerwowych, polepsza koordynację ruchową, zmniejsza poziom lęku, poprawia jakość snu. Dlatego nasze przedszkolaki regularnie uczestniczą w zajęciach ruchowych, podczas których wykonują różnego rodzaju ćwiczenia rozwijające sprawność wszystkich części ciała. Podczas zajęć obowiązuje strój gimnastyczny, w który przedszkolaki samodzielnie się przebierają. Dbamy o to, by lekcje sportowe nie były nudne, a dzieci wróciły do sali zadowolone.

Pomagamy bezdomnym zwierzętom ze schroniska w Chełmie.

schroniska

Przedszkolaki i ich rodzice okazali wielką wrażliwość na los bezdomnych zwierząt. Przystąpili do akcji zorganizowanej przez klasę II oraz panią Jolantę Kunc. Wszystkie dary przekazaliśmy z wielką radością, mając nadzieję, że w ten sposób choć trochę zmienimy smutny los zwierząt.

Bal Jesieni

bal jesienny

Listopad rozpoczęliśmy Balem Jesieni. Na zabawę udaliśmy się do Korolówki, do zaprzyjaźnionego przedszkola, gdzie zawsze gościmy z wielką radością!  Tego  dnia,  dzięki  Rodzicom,  dzieci   bawiły  się w   strojach    związanych   z  jesienią  – w  sukniach     z liści,   udekorowane   jesiennych   kapeluszach,   wiankach,           w jarzębinowych koralach – nie zabrakło także muchomorków, dyni, leśnych zwierząt, a to wszystko specjalnie na powitanie wyjątkowego gościa – Pani Jesieni czyli animatora zabawy – pani Górskiej, która poprowadziła całą zabawę. Pani Jesień zadbała, by dla wszystkich znalazło się na Balu coś ciekawego, Było krótkie przedstawienie, w którym brały udział wybrane dzieci, zabawy oraz tańce. Na zakończenie czekał na dzieci słodki poczęstunek. Wróciliśmy do przedszkola zmęczeni ale bardzo szczęśliwi!!! 

Dzień Kosmosu

kosmos

Nasze przedszkole zamieniło się w stację kosmiczną zamieszkałą przez dziwne pozaziemskie istoty oraz kosmonautów. Głównym celem zajęć było nie tylko zdobycie wiadomości o przestrzeni kosmicznej ale także integracja grupy, rozwijanie aktywności twórczej oraz wyobraźni. Do tego dnia przygotowywaliśmy się od dłuższego czasu. Wspólnie robiliśmy dekorację: gwiazdy, rakiety, planety, ufoludki kierujące statkami kosmicznymi. Rodzice stworzyli stroje wykazując się wielkim zaangażowaniem i kreatywnością! Dzień był naprawdę „kosmiczny”! W przedszkolu – bazie powitaliśmy gościa – Panią Bibliotekarkę, która czytała dzieciom książkę – oczywiście o kosmosie; a potem były tańce, zabawy ruchowe, zabawy umysłowe, kosmiczna piosenka i znowu tańce… Ten dzień sprawił, że przedszkolaki wiele się nauczyły: poznały nazwy planet i ciekawostki o nich, dowiedziały się kim jest astronauta a kim kosmonauta, poznały postać Kopernika, Hermaszewskiego, dowiedziały się o życiu Łajki, wspólnie wyszukaliśmy „Wielki Wóz” i Gwiazdę Polarną. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia by zobaczyć jak dobrze się bawiliśmy.

Pieczemy gofry

gofry

Do pracy zabraliśmy się z samego rana! Rozpoczęliśmy od przygotowania produktów. A potem w misce wylądowały wszystkie potrzebne produkty, które dokładnie zostały wymieszane mikserem. Następnie, kiedy   gofrownica była już odpowiednio nagrzana przystąpiliśmy  do  pieczenia.  Wszędzie  unosił się wspaniały aromat  pieczonego  ciasta.                                       Dzieci  z niecierpliwością czekały aż gofry będą gotowe. Każdy mógł sam zdecydować z jakim owocem będzie je jadł. Do wyboru były: borówki, truskawki, brzoskwinie, ananasy oraz inne dodatki – bita śmietana, dżem, cukier puder, kolorowa posypka i owocowa galaretka. Wszystkie wyglądały apetycznie a smakowały jeszcze lepiej. Nasze przedszkolaki uwielbiają takie kulinarne zajęcia, ponieważ to sama przyjemność spożywać to, co się samodzielnie przygotowało.

Uczniowie klasy III z wizytą w przedszkolu

Uczniowie klasy III wraz z wychowawcą p. Krystyną Mączką odwiedzili nasze przedszkole. Przygotowali inscenizację pt. „Cztery żywioły”, dzięki czemu zapoznali nas z takimi terminami jak: powietrze, ogień, woda, ziemia. Na koniec były wielkie brawa dla młodych aktorów i podziękowania dla wychowawcy bo przedstawienie bardzo, bardzo się podobało.

 

Wizyta w nadleśnictwie Włodawa

Nadleślictwo

Przedszkolaki wzięły udział w zajęciach, które odbyły się dzięki uprzejmości Komendanta Straży Leśnej – Pana Włodzimierza Czeżyka w Nadleśnictwie we Włodawie.   Hasłem   przewodnim   zajęć   był   „Lasy Lubelszczyzny i jego mieszkańcy jesienią”. Pani Kasia, która poświęciła nam swój czas oprowadziła nas po Nadleśnictwie. Tu obejrzeliśmy ciekawą wystawę obrazów, „Salę przeszłości” z eksponatami z minionych lat a później znaleźliśmy się w pomieszczeniu, które wzbudziło największe zainteresowanie – wyglądało jak las pełen różnorodnej zwierzyny i ptactwa. Dzieci z zainteresowaniem słuchały leśnych wiadomości, od czasu do czasu zadając mądre pytania albo opowiadając o swoich przeżyciach związanych z lasem. Później zostaliśmy zaproszeni do Sali konferencyjnej, w której obejrzeliśmy film i na koniec niespodzianka – kolorowanka własnoręcznie namalowana, dla przedszkolaków, przez Pana Włodzimierza. Pani Kasia była pod wrażeniem dużego zainteresowania dzieci tematem zajęć i kulturalnym zachowaniem małych odkrywców. Dostaliśmy zaproszenie na wiosnę, z którego na pewno skorzystamy! Wycieczka do Nadleśnictwa była wspaniałą wyprawą, która wzbogaciła wiedzę przedszkolaków na temat lasu, jego mieszkańców i uwrażliwiła dzieci na otaczające nas piękno jesiennej przyrody.

Wizyta na wystawie klocków Lego i w manufakturze słodyczy „Cukier-Lukier”

Legoland

Wycieczka  do  Lublina   była  wielkim    przeżyciem. Wraz z zaprzyjaźnionymi przedszkolakami z Orchówka pojechaliśmy na wystawę klocków Lego oraz do manufaktury słodyczy „Cukier-Lukier”. Mimo długiej podróży dzieci z zaciekawieniem i zafascynowaniem oglądały przeróżne budowle z klocków Lego. Nie tylko bardzo znane budynki i obiekty wzbudzały zachwyt przedszkolaków, ale także postacie sławnych sportowców, pojazdy, bohaterowie różnych filmów i bajek. Elementy interaktywne były bardzo chętnie uruchamiane przez zwiedzających, a poruszające się pociągi, roboty, roboty – zwierzęta, elementy maszyn uświadamiały dzieciom trudność przy ich tworzeniu i dodatkowo pobudzały wyobraźnię. Czas zabawy i zwiedzania szybko minął i udaliśmy się do fabryki słodyczy. Tutaj dzieci miały okazję zobaczyć jak się robi lizaki i cukierki oraz mogły własnoręcznie przygotować dla siebie coś pysznego.

 

Przedszkolaki z niecodzienną wizytą

kotłownia

Rozpoczynając program profilaktyczny „Czyste powietrze wokół nas” przedszkolaki odwiedziły kotłownię w Różance. Po drodze dzieci wyszukiwały i obserwowały różne źródła dymu: silniki pojazdów, z kominów, kotłowni. Już na miejscu powitał nas pan Robert Karyba, który w ciekawy sposób opowiadał o swojej pracy oraz o tym jak kotłownie dbają o środowisko i jakie zagrożenia niosą. Przedszkolaki zapoznały się ze zjawiskiem powstania oraz występowania dymu. Z ciekawością obserwowały przebieg akcji palenia w kotle. Na zakończenie uświadomiły sobie znaczenie świeżego powietrza dla zdrowia człowieka. Miłą niespodzianką były słodycze, którymi obdarował nas pan Robert. Serdecznie dziękujemy za miły dzień!

Zabawy integracyjne w sali „Dziecięcy raj”

dziecięcy raj 2017

Wyjechaliśmy na pierwszą wycieczkę w tym roku szkolnym – do sali zabaw „Dziecięcy Raj” we Włodawie. Sala zabaw – to doskonałe miejsce dla urozmaicenia czasu jaki spędzają maluchy w przedszkolu oraz kształtowanie  umiejętności współdziałania i integracji w grupie rówieśniczej poprzez wspólną zabawę. Przedszkolaki skorzystały z licznych atrakcji, między innymi z basenu z tysiącem kulek, który już na samym początku wzbudził najwięcej emocji, trampoliny, zjeżdżalni, różnorodnych torów przeszkód. Każdy kto poczuł zmęczenie, mógł skorzystać z zacisznego kącika gdzie którym można było odpocząć, pobawić się klockami, lalkami, zabawkami edukacyjnymi czy napić się soku i posilić przekąską. Pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do naszego przedszkola.

15. 09. 2017r.

Akcja „SPRZĄTANIE ŚWIATA”

sprzątanie świata 2017

Tradycyjnie co roku bierzemy udział w „Sprzątaniu Świata”, by od najmłodszych lat uczyć się zasad dbania o środowisko. Dzieci z chęcią i radością włączyły się do akcji by posprzątać „naszą Ziemię”. Przedszkolaki wiedzą, że należy chronić przyrodę, by korzystać z jej uroków. Jeśli świat będzie czysty – zdrowa będzie żywność, powietrze, woda. To wpajamy maluchom od najmłodszych lat.

25. 09. – 29. 09. 2017r.

Kolorowy tydzień warzyw i owoców w przedszkolu.

warzywa i owoce

Obecność warzyw i owoców w diecie dzieci każdego dnia jest konieczna. Potrzebują one różnych składników pokarmowych, które dadzą im energię i chęć nie tylko do nauki, ale tez do zabawy, sprawią, że będą pełne werwy i radości. Podając dzieciom warzywa i owoce każdego dnia, troszczymy się o ich zdrowie. Ważne jest ukształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat. To czego dzieci nauczą się w domu, w przedszkolu stanie się ich nawykiem w życiu dorosłym i będzie korzystnie wpływało na ich zdrowie. Jesień  to przecież czas zbiorów w sadzie i ogrodzie. Zajęcia rozpoczęliśmy od poznawania warzyw – ich nazw, kształtów, kolorów, zapachu, zalet jedzenia. Dzieci z ochotą jadły, te mniej „odważne” próbowały, na surowo warzywka a potem opowiadały o swoich kulinarnych doświadczeniach i wrażeniach. Na zakończenie przedszkolaki samodzielnie przygotowały kącik przyrodniczy oraz lepiły z plasteliny to co im najbardziej smakowało.

Robimy sałatkę warzywną!

warzywnaZ myślą o jarzynowych witaminkach, postanowiliśmy zrobić pyszną sałatkę warzywną. Każdy dostał fartuszek, tackę, nożyk i tak przystąpiliśmy do krojenia. Dzieci samodzielnie ubierały, wcześniej ugotowane produkty, a potem kroiły i przyrządzały sałatkę przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatki dało dzieciom wiele satysfakcji. Podczas kulinarnej pracy przedszkolaki nauczyły się również, że gotowanie i jedzenie wymaga zachowania szczególnej higieny. Na koniec dziewczynki rozłożyły serwetki, dekorując stoły i gotową sałatkę nałożyły na talerze, urządzając w sali prawdziwą ucztę!

Owocowe szaleństwo w przedszkolu

owocowe

Bohaterami środy – 25 września były owoce: te krajowe, a szczególnie ulubione przez przedszkolaków egzotyczne – czyli nowe smaki, egzotyczny wygląd, zapach i czasem trudne nazwy do powtórzenia. Niektóre owoce znamy doskonale (takie jak pomarańcza, mandarynka czy kiwi), inne mieliśmy okazję spróbować po raz pierwszy (mango, daktyle, awokado, granaty, melona, limonkę). Wszyscy jesteśmy zdania, iż są one zdrowe i postaramy się, aby częściej pojawiały się na naszych stołach. Nawet te kwaśne miały swoich zwolenników! Amelka i Wiktoria z wielką odwagą odkrywały nowe smaki – co widać na zamieszczonych zdjęciach! Łucja została królową jeśli chodzi o ilość zjedzonych owoców,  natomiast   Gabrysia   była   mistrzynią  w rozpoznawaniu ich nazw!!! Dziewczynkom gratulujemy!!!!

Przygotowujemy się na przyjście policjanta

policjant

Już w piątek 6 października czeka nas wizyta Pani Policjantki. Na ten specjalny dzień przygotowujemy się już od paru dni. Najpierw nauczyliśmy się dwóch piosenek tj. „Samochody” i „Znaki drogowe”, potem wierszyka, który mówi o bezpiecznym poruszaniu się na światłach. Dużą radością cieszyły się zadania plastyczne – najpierw odmalowaliśmy duży policyjny samochód, a potem, samodzielnie, przedszkolaki wykonały miniatury wozów. Najważniejszą jednak rzeczą było powtórzenie przepisów drogowych – a to wszystko po to by wizyta Pani Policjantki była dla Niej i dzieci niezapomniana!

Warto czytać dzieciom

czytanie

Często zastanawiamy się nad tym w jaki sposób zaciekawić dziecko książką w czasach, w których jest tak mocno rozpowszechniona telewizja, komputery. Współczesne dziecko rzadko może uciec od programów telewizyjnych, ponieważ telewizja jest dostępna w każdym  domu i  stała  się  częścią  stylu   życia.  Pomimo  dużego  wyboru  różnych  programów  dla  dzieci   w telewizji nie należy rezygnować      z czytania książek, czasopism dziecięcych, oglądania ilustracji. Wszyscy chcemy aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom! Zadaniem przedszkola jest rozbudzenie zaciekawienia, zainteresowania dzieci literaturą. Przedszkole może i powinno uzupełniać domowe czytanie, a tam gdzie go nie ma, dać szansę dziecku codziennego kontaktu ze słowem pisanym. Dlatego codziennie wprowadzamy dzieci w świat literatury, zwracamy uwagę, iż w otoczeniu człowieka jest zawsze miejsce dla książek. Są one ważne i dlatego trzeba odnosić się do nich z szacunkiem!