AKTUALNOŚCI 2019/2020

Bawię się i uczę w domu

Kwarantanna w domu nie musi  i nie jest  nudna.  Nasze dzieci są tego prawdziwym przykładem.  Są bardzo aktywne, chętne do nauki  i oczywiście do zabawy, często spontanicznej zabawy.  Wycinają, malują, rysują, ćwiczą szlaczki i literki, śpiewają, tańczą, dbają o kondycję fizyczną, aktywnie spędzają czas na podwórku, lepią z plasteliny, układają puzzle, klocki,  grają w planszówki,  pomagają rodzicom, eksperymentują,  słuchają opowiadań, wierszy… i to chyba nie wszystko! Cieszymy się jednak  NAJBARDZIEJ, że także ochoczo podejmują działania, które im proponujemy  i podsyłamy na e-maila.

Dziękujemy WSZYSTKIM RODZICOM, którzy mimo zaistniałej sytuacji podejmują trud pracy ze swoimi dziećmi. Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to łatwe, jeśli „na pokładzie” jest jeszcze rodzeństwo, etatowa praca i prowadzenie domu! Dziękujemy również za zdjęcia
i filmiki oraz wyrazy sympatii.  Bardzo miło jest Was zobaczyć (chociaż tylko na zdjęciu).  Pozdrawiamy serdecznie!

Link do filmiku

http://szkolarozanka.vot.pl/wp-content/uploads/2020/05/video-1587912222.mp4

Zabawy ruchowe – „Ćwiczyć każdy może!”

Ruch, jest tym rodzajem wysiłku fizycznego, który bardzo korzystnie wpływa na rozwój naszych dzieci. W aspekcie medycznym, aktywność fizyczna u dzieci wpływa korzystnie na rozwój właściwie wszystkich układów wewnętrznych. Zaczynając od układu kostnego, przez układ krwionośny i układ oddechowy. Aktywność fizyczna u dzieci ma także bardzo duży wpływ  na układ nerwowy  – pobudza dojrzewanie ośrodków ruchowych w mózgu – przyspieszenie motoryczności, wzrost szybkości przewodzenia bodźców nerwowych, polepsza koordynację ruchową, zmniejsza poziom lęku, poprawia jakość snu . Dlatego nasze przedszkolaki regularnie uczestniczą w zajęciach ruchowych, podczas których wykonują różnego rodzaju ćwiczenia rozwijające sprawność wszystkich części ciała.  Dbamy o to, by lekcje sportowe nie były nudne, a dzieci wróciły do sali zadowolone.

Zabawy z Guciem

Smakowite tosty


Na dzisiejszych zajęciach przyrządzaliśmy tosty – czyli kanapki na ciepło.
Na wstępie dzieci zapoznały się z wyglądem, budową i działaniem tostera, a szczególną uwagę zwróciliśmy na bezpieczeństwo w czasie korzystania z nowego urządzenia elektrycznego.
Dzieci sporządzały tosty ze składników według własnego uznania, wykazały się dużą inwencją i pomysłowością. Były więc ciepłe kanapeczki z szynką, kiełbaską, różnymi rodzajami sera, masłem, pomidorem, ketchupem a nawet na słodko z dżemem, miodem. Cudowny zapach opiekanego chleba rozchodził się po całym przedszkolu.
Wszystkie tosty były przepyszne – podsumowały zajęcia dzieci!

Logopedyczne igraszki


W miesiącu marcu we wszystkich krajach Unii Europejskiej obchodzony jest
„Europejski Dzień Logopedy”. Celem tego dnia jest rozpowszechnianie wiedzy logopedycznej.
W związku z tym 6 marca w naszym przedszkolu zorganizowany został dzień zabaw logopedycznych pt. „Logopedyczne igraszki”.  Zabawy zorganizowała i przeprowadziła Pani Dyrektor Agnieszka Bilicz-Lejko – nasz szkolny logopeda.  Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się na czym polega praca logopedy i co powinniśmy robić, żeby pięknie
i poprawnie się wypowiadać. Dzieci usprawniały pracę aparatu artykulacyjnego, ćwiczyły prawidłową i wyrazistą wymowę, usprawniały percepcję słuchową i uczyły się prawidłowego oddychania. Były też zabawy ruchowe przy muzyce, które również mają ogromny wpływ na rozwój mowy. Świętowanie Europejskiego Dnia Logopedy stało się interesującym wydarzeniem, które spowodowało dużo uśmiechu  na twarzach najmłodszych oraz przyniosło satysfakcję.

Dzień Dinozaura

„Dino, dino, dinozaury
wielkie gady, że aż strach!
Lecz ich nie ma, bo wymarły
kości to jedyny ślad”.
DINO ZABAWY czyli wesoło obchodzimy Dzień Dinozaura
Koniec lutego wcale nie musi być nudny… bo jak się okazuje właśnie na koniec miesiąca przypada dość nietypowe święto. Mowa oczywiście o Dniu Dinozaura, który wypada 26 lutego; zatem jest to wspaniała okazja by przypomnieć sobie o prehistorycznych stworach, które niegdyś zamieszkiwały naszą planetę. Jak się szybko okazało dzieci wiele wiedzą na ten temat i mają wśród dinozaurów swoich ulubieńców. Przez cały dzień towarzyszyły nam te ogromne gady. Były więc dinozaurowe zabawy, opowiadanie o dinozaurach, ciekawostki z życia tych zwierząt, dinozaurowe prace plastyczne, skamieliny z masy solnej, wystawa dinozaurów stworzona przez dzieci, dinozaurowy konkurs na układanie puzzli, dinozaurowe zagadki, dinozaurowe ćwiczenia oddechowe. Rozmawialiśmy także na temat pracy paleontologa i wspólnie dokonaliśmy ,,wykopalisk”. Podczas zajęć nie zabrakło również eksperymentu – wybuchu wulkanu. Ale najpierw przedszkolaki zostały wprowadzone w temat poprzez pogadankę, a by umocnić zgromadzoną wiedzę wykonały doświadczenie, w którym uzyskały – bardzo oczekiwaną – erubcję wulkanu. Sprawiło im to dużo radości i patrząc na zaangażowanie na pewno powiększyło ich zainteresowanie tym tematem. Zapraszamy do zdjęć!

Pomagamy, bo wielkie serca mamy

Pomagamy bezdomnym zwierzętom ze schroniska w Chełmie.

Przedszkolaki i ich Rodzice oraz uczniowie szkoły okazali wielką wrażliwość na los bezdomnych zwierząt i przystąpili do akcji pt. „Pomagamy, bo wielkie serce mamy”. Wszystkie zebrane dary: koce, ręczniki, karmę przekażemy z wielką radością, mając nadzieję, że w ten sposób choć trochę zmienimy smutny los zwierząt.

„Kto soki pije, ten długo żyje!”

Wszyscy dobrze wiedzą jakie bogate w witaminy są soki owocowe czy warzywne. Warto pomóc dziecku polubić je. Soki to nie tylko doskonałe źródło witamin i cennych składników, ale pyszniejsze są niż słodycze. Przekonaliśmy się o tym dzisiaj, podczas robienia i picia soków przez dzieci w naszym przedszkolu.
Dzieci pełne zainteresowania i ciekawości przystąpiły do mycia owoców i warzyw, obierania a później już pozostało dzielenie ich na mniejsze kawałki, wrzucenie do sokowirówki i sok gotowy.

Dzień Kota

„Chodzi swoimi drogami,

cichutko miauczy czasami,

chętnie wskakuje na płot.

To zwierzę nazywa się …” .

Wszystkie dzieci od razu zgadły, kto jest bohaterem tej zagadki. Chodziło oczywiście o kota. Na całym świecie 17 lutego swoje święto obchodzą właśnie koty.  Przedszkolaki w tym dniu uczestniczyły w różnorodnych „kocich zabawach”: malowały czworonogi, naśladowały kociaki, pokonywały tor przeszkód, tańczyły z maskotkami – kotami, oglądały ilustracje przedstawiające milusińskie zwierzątka, słuchały ciekawostek z życia tych zwierząt, uczestniczyły w kocim konkursie na picie mleczka języczkiem  oraz słuchały bajki o „Kocie w butach”.  Dla przedszkolaków był to dzień pełen wrażeń i ciekawych, nowych doświadczeń, spędzony w miłej i radosnej  – kociej atmosferze.

Tłusty czwartek

„Góra pączków, za tą górą
tłuste placki z konfiturą,
za plackami misa chrustu,
bo to dzisiaj są zapusty”
Tymi słowami rozpoczął się w naszym przedszkolu słodki dzień – Tłusty czwartek. Była to okazja do świetnej zabawy, do przypomnienia i kultywowania naszych narodowych tradycji i zwyczajów, no a przede wszystkim do degustacji pysznych pączków!

Wizyta pielęgniarki w przedszkolu

Zapewne każde dziecko podczas wizyty u lekarza spotkało pielęgniarkę, która naszym przedszkolakom kojarzy się przede wszystkim ze szczepieniami i zastrzykami! Dzisiaj jednak mieliśmy okazję lepiej poznać ten zawód a co najważniejsze przekonać się, że osoba pielęgniarki nie jest taka straszna… A to za sprawą z Pani Haliny Myć, która odwiedziła nasze przedszkole. Nasz gość w bardzo ciekawy sposób opowiedział nam, na czym polega jej praca i jak bardzo jest potrzebna – zarówno dzieciom jak i dorosłym.
W czasie spotkania dowiedzieliśmy się także, w jaki sposób możemy zapobiegać infekcjom np: zasłanianie ust w czasie kaszlu, chronienie miejsc skaleczonych, jak należy dbać o higienę i jak właściwie się odżywać.
Dużo czasu Pani pielęgniarka poświęciła higienie jamy ustnej tj. zasadom pielęgnowania zębów.
Na zakończenie, za aktywne uczestnictwo w zajęciach dzieci otrzymały wielkie arkusze naklejek i profliaktyczną kolorowankę.
Bardzo dziękujemy za wspaniałą lekcję i zapraszamy ponownie do naszego przedszkola!

Ciasteczka z wyrazem miłości

14 lutego – Dzień Świętego Walentego, to był naprawdę pracowity dzień. Nasze przedszkolaki od rana szykowały dla najbliższych dowody miłości: laurki – serca,  wyklejane serca, malowane farbami, paluszkami serca, serca z masy solnej a na koniec serca ciasteczka. Nic w tym dziwnego, przecież osób do obdarowania jest naprawdę dużo… mama, tata, brat, siostra, koleżanka, kolega, babcia, dziadek… ojjj  lista była bardzo długa!
To był wyjątkowy dzień,  choć u nas w przedszkolu –  śmiało można powiedzieć  Walentynki obchodzimy codziennie, bo  NASZE DZIECI PO PROSTU  MAJĄ WIELKIE, DOBRE SERDUSZKA!

„Wielkie serce mam”

Nasze przedszkolaki: Piotruś i  Marysia, starsza siostra Ola oraz ich mama Pani Michalina zaskoczyli nas wspaniałym pomysłem – kiermaszem pysznych ciasteczek! A wszystko to, na szczytny cel – schronisko zwierząt w Chełmie. Babeczki rozeszły się w szkole, w  błyskawicznym tempie! Nic w tym dziwnego, bo oprócz tego, że przepięknie wyglądały to były przepyszne! Do akcji  – wykorzystując, że był to Dzień Świętego Walentego – dołączyła i nasza Pani Emilka piekąc  kruche serduszka.
Za pomysł, zaangażowanie,  bezinteresowność, przykładną pracę z przedszkolem a przede wszystkim WIELKIE SERCE BARDZO, BARDZO DZIĘKUJEMY!

Walentynki

„Dzisiaj mamy Walentynki

Miejcie więc wesołe minki.

Uśmiech niech nie znika z twarzy,

I niech każdy sobie marzy,

Byśmy się kochali wkoło.

Wtedy będzie nam wesoło!”

Dzień Świętego Walentego obchodzony jest na całym świecie jako święto miłości. Tego dnia wysyłamy sobie kartkę z wierszykiem bądź wyznaniem miłosnym (tzw. walentynkę) albo też obdarowujemy się prezencikami. Nasze dzieci postanowiły taki prezencik zrobić dla ukochanej osoby, czyli mamy i taty. I tak powstały różowe serduszka z masy solnej – dowód miłości naszych przedszkolaków.

Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki

I znowu nasze przedszkolaki  zamieniły się w kucharzy. Tym razem, w związku z promowaniem zdrowego odżywiania się, przygotowaliśmy sałatkę owocową. Taka witaminowa przekąska jest doskonałą alternatywą dla słodyczy, które tak przecież bardzo lubimy. Na stole więc pojawiły się: banany, pomarańcze, mandarynki, brzoskwinie, truskawki, winogrona, borówki, kiwi, jabłka i gruszki,  Wszyscy mieli soczyste minki na widok tak smakowitych owoców i każdy ochoczo zabrał się do pracy. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Kulinarne dzieło dało dzieciom wiele satysfakcji, jednocześnie uświadamiając, jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Sałatka udała się, wyszła wspaniale!

Słodziaki przedszkolaki

I znowu smakowicie zapachniało w naszym przedszkolu, a to za sprawą naszych małych kucharzy, którzy tym razem postanowili przygotować podwieczorek – pyszne gofry. Po upieczeniu gofrów dzieci przystąpiły do najtrudniejszej dla nich decyzji – jaki wybrać dodatek? Była przecież: bita śmietana i to w różnych kolorach, różnorodne dżemy, posypki, tarta czekolada, cukier puder, polewy, nutella, rodzynki!  Na szczęście dzieci nie zapomniały i o owocach: malinach, borówkach, brzoskwiniach, truskawkach –pyyyycha! Taki owocowy gofr to samo zdrowie!

Muzyka bawi i rozwija-

rytmika w przedszkolu

Edukacja muzyczna rozwija wrażliwość estetyczną, poczucie rytmu, wzmacnia więzadła głosowe, wpływa na rozwój klatki piersiowej. Zajęcia przy muzyce i śpiewie kształcą ogólną koordynację ruchową dziecka oraz korzystnie oddziałują na pracę narządów wewnętrznych (płuc, serca) i układu nerwowego. Rozwijają również wyobraźnię dziecka, wzbogacają jego słownictwo i poprawiają wymowę. Treść piosenek poszerza jego wiedzę o świecie. Nauka tekstu to także ćwiczenie pamięci oraz praca nad utrzymywaniem koncentracji i uwagi.

Jak widać muzyka odgrywa ważną rolę we wszechstronnym rozwoju dziecka, a wiek przedszkolny to najlepszy czas na rozpoczęcie właśnie edukacji muzycznej.

Nic więc dziwnego, że Rodzice i w tym roku szkolnym zainicjowali zajęcia – rytmikę, które prowadzi instruktor tańca Pani Anna Mróz.

Pani Ania stosuje różne formy pracy z dziećmi: zabawy ruchowe przy żywej muzyce, taniec, pracę z instrumentami, dramę, naukę piosenek ilustrowanych gestem i ruchem. Zajęcia te są ogromnie lubiane i atrakcyjne dla dzieci. Nic więc dziwnego, że uczestniczą w nich wszystkie przedszkolaki!

Bal nad bale…

Wszystkie dzieci z utęsknieniem czekały na nadejście tego upragnionego dnia – zabawy choinkowej. Przebrane za barwne postacie z krainy baśni i bajek wesoło tańczyły i brały udział w różnych konkursach. Na szkolnym balu znalazły się więc: wróżki, księżniczki, kotek, góral, batman, spiderman, żołnierz, piłkarz, policjanci, rycerze i wiele innych postaci bajkowych. Na całością czuwała animator zabawy pani Bogusia. Choinka zakończyła się wizytą Mikołaja i rozdaniem paczek!
Było fantastycznie!

Ozdabiamy pierniczki

Ozdabianie pierników to nie tylko twórcze, ale również bardzo smaczne działanie…

Gdy Święta zbliżają się dużymi krokami, czas pomyśleć o ozdabianiu pierniczków!
Ciasteczka to dzieło Pani Emilki, ale ozdabianie to już pełen udział dzieci. Wspólna praca, wspaniała zabawa przy ozdabianiu pierników oraz aromat ciasta piernikowego, wprowadził wszystkich w cudowny świąteczny nastrój. Zabawa była naprawdę świetna! Oczywiście trudno się było oprzeć i nie skosztować choć odrobinki, ale udało nam się nie zjeść wszystkiego! Część pierników zostawiliśmy na świąteczny stół. Czyż to nie wspaniały i pyszny świąteczny zwyczaj?! Teraz wiemy, że święta już blisko!
Pani Emilko bardzo dziękujemy za pyszne ciasteczka!

Wizyta w szkolnej bibliotece

„Są książki, które się czyta.

Są książki, które się pochłania.

Są książki, które pochłaniają czytającego”

Dlaczego czytanie jest niezwykle ważne i cenne? Dlaczego warto zaszczepiać naszym dzieciom miłość do książek? Oto kilka powodów.

Czytanie:

  • uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu,
  • przygotowuje i motywuje do samodzielnego czytania,
  • uczy myślenia,
  • rozwija wyobraźnię,
  • poprawia koncentrację,
  • ćwiczy pamięć,
  • przynosi wiedzę ogólną,
  • ułatwia naukę,
  • uczy odróżniania dobra od zła, rozwija wrażliwość moralną,
  • rozwija poczucie humoru,
  • jest znakomitą rozrywką,
  • zapobiega uzależnieniu od mediów,
  • jest profilaktyką działań aspołecznych,
  • zaspokaja potrzeby emocjonalne.

Nic więc dziwnego, że odwiedziliśmy szkolną bibliotekę – królestwo Pani Krysi.

Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki, gazety znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować.

Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. A ponieważ święta tuż, tuż wybraliśmy dwie książki o tematyce świątecznej: „Gwiazdkową niespodziankę” i „Cudowne opowieści – czyli o świętach w różnych stronach świata”. A potem były pytania i zagadki, z którymi przedszkolaki poradziły sobie bez problemu.

Do przedszkola wróciliśmy z trzema wypożyczonymi książkami oraz prezentem od Pani Krysi kolorowankami. Dziękujemy za miłe spotkanie!

Warsztaty bożonarodzeniowe

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas. Zapach  piernika, pięknie przystrojona choinka, migoczące światełka, wszechobecne  dekoracje – to buduje magiczny świąteczny klimat. I właśnie po to, aby w naszym przedszkolu a później w domu zagościła świąteczna atmosfera kolejny raz zorganizowałyśmy warsztaty bożonarodzeniowe. Nasze przedszkole zamieniło się na moment  – za sprawą Pani Joanny Grzesiak w pracownię plastyczną. Dzieci z zapałem dekorowały szopkę zmieniając się w prawdziwych artystów. Czas upłynął na pracy ale w bardzo miłej, świątecznej atmosferze wśród wspólnych rozmów i śmiechu.

Wizyta Mikołaja

6 grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
i każde dziecko prezent dostanie.
A kiedy rozda już prezenty,
wraca do nieba uśmiechnięty”

Wizyta świętego Mikołaja w naszym Przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przedszkolaki już od samego rana z niecierpliwością zaglądały do okien, zadając ciągle te same pytanie: „o której będzie Mikołaj?” No i przyszedł!!! A z sobą przyniósł wielkie worki prezentów. Ale nic w tym dziwnego, bo nasze dzieci są bardzo grzeczne! Spotkanie minęło w bardzo miłej atmosferze – były piosenki, wiersze, taniec i dużo uścisków. Gdy tylko drzwi, za gośćmi, się zamknęły szeleszczące paczki, pięknie zapakowane prezenty zostały szybko otworzone. Dzieci bardzo się cieszyły z podarunków które otrzymały!
Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i za radość jaką podarowałeś naszym przedszkolakom. Do zobaczenia za rok!

Ubieramy choinkę

„Po torach, po mostach, pomiędzy górami
Jedzie do Różanki pociąg z choinkami.
Przypatrzcie się chłopcy, uwaga dziewczynki:
Na każdym wagonie nic tylko choinki.
Już pociąg przystaje, już podróż skończona,
Już jesteś w Różance choinko zielona”.

Tuż przed wizytą św. Mikołaja – długo oczekiwanego gościa przedszkolaki z wielkim zapałem zabrały się do ubierania choinki. Zawieszały bombki, gwiazdki, łańcuchy kolorowe światełka. Choinka wygląda prześlicznie. Jak co roku udekorowaliśmy także salę aż w przedszkolu od razu zrobiło się świątecznie i bajkowo.

Andrzejki szkolne

Dzięki starszym kolegom i koleżankom ze szkoły przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka… w tym roku i w najbliższych latach…Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami, tańcami przy muzyce oraz słodkim poczęstunkiem.
Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, radości oraz integracji grupy z uczniami ze szkoły.

Dzień misia

Miś pluszowy,
Miś kudłaty,
Biały, czarny
Lub łaciaty.
Wszystkie misie
My kochamy,
Bo ich święto dzisiaj mamy.

Nasze przedszkolaki z wielką radością uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim pluszowym przyjacielem. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy a atrakcji było wiele: zaczęliśmy od ćwiczeń gimnastycznych oczywiście z misiami, a potem były różne misiowe zabawy, tańce i znowu zabawy… Na koniec dnia czekał na nie konkurs – degustacja miodu, ale w nietypowy, nieco śmieszny sposób…
Dzieci w tym szczególnym dniu poznały historię święta, historię misia pluszowego; wspólnie przypomnieliśmy sobie bajki, w których głównymi bohaterami były misie. Ale największe zainteresowanie budził temat o różnych gatunkach niedźwiedzi i ich życiu. I w taki oto sposób minął nam ten fantastyczny dzień…
W przyszłym roku na pewno zaprosimy do przedszkola ukochane pluszaki, bo… „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

Spotkanie z muzyką

Spotkanie z terapeutką p. Katarzyną Grabowską i jej niezwykłymi instrumentami, w tym: misami tybetańskimi, gongiem wietrznym, deszczownicą i wieloma innymi oczarowało nasze przedszkolaki; prowadziło je w niezwykły nastrój. Miały one okazję nie tylko usłyszeć dużo ciekawych informacji na temat tych instrumentów ale również wsłuchać się w brzmienie każdego z nich, dotykać, grać a także „zobaczyć muzykę”. Było to niezwykłe spotkanie z dźwiękiem, którego niektóre dzieci nie doświadczyły do tej pory – wsłuchiwały się w każde słowo, w każdy jeden dźwięk jak „zaczarowane”! Warto w przyszłości powtórzyć takie spotkanie.


„Mała książka – wielki człowiek”

Nasze przedszkolaki i ich Rodzice wzięli udział w projekcie realizowanym w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Każde dziecko, które odwiedziło bibliotekę wraz z Rodzicem otrzymało w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze czytanki dla…”, Kartę Małego Czytelnika oraz poradnik dla rodzica „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki”.
Akcja ta za sprawą Bibliotekarki – Pani Jadwigi Woźniak cieszy się w naszym przedszkolu dużym zainteresowaniem. Widać więc, że Rodzice bardzo dobrze wiedzą, jak wielką rolę ma książka w życiu małego człowieka!

Wizyta Pani Policjantki

Niezapomnianym przeżyciem dla przedszkolaków była wizyta Pani Policjantki – Anny Brandt. Celem wizyty było przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Pani policjantka przybliżyła dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, przypomniała numery alarmowe oraz zasady zachowania się podczas spotkania z nieznajomym. Przedszkolaki dowiedziały się, jak bezpiecznie podróżować, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Przypominała również o konieczności noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe.
Największą niespodzianką była możliwość wejścia do oznakowanego samochodu policyjnego, gdzie dzieci miały możliwość uruchomienia sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej pojazdu. Szczególnie szczęśliwi byli chłopcy, którzy po wizycie Pani Anny marzą o zawodzie policjanta. Za miłe spotkanie odwdzięczyliśmy się piosenką o znakach drogowych. Były uśmiechy i miłe podziękowania.


„Nie śmiecimy- sprzątamy- tak o środowisko dbamy!”

Nasze maluszki jak i starszaki,  jak co roku, wzięły udział w Akcji  Sprzątania Świata. Zanim przedszkolaki przystąpiły do sprzątania, została przeprowadzona rozmowa na temat dbania
o środowisko naturalne. Szczególną uwagę zwróciłyśmy na segregowanie odpadów i recykling. Dzieci poznały kolory pojemników i ich przeznaczenie. Z zapałem oddzielały śmieci, które „niesforny krasnal Raduś” porozrzucał po naszej sali!  Maluchy dowiedziały się także jak wykorzystać surowce wtórne –
i na chwilę zamieniły się w wynalazców. W ten sposób z rolek od papieru powstawały lornetki, lunety, rakiety, które przez cały dzień służyły nam do zabawy. W tym samym czasie starszaki wyposażone
w worki i jednorazowe rękawiczki sprzatały teren placu zabaw. Akcja miała na celu rozwijać
w dzieciach potrzebę dbania o środowisko, w którym żyją!


Pierwsze samodzielnie robione śniadanie w przedszkolu

Nasze pierwsze zajęcia kulinarne w tym roku szkolnym rozpoczęliśmy od zrobienia pysznego zdrowego śniadania – kolorowych kanapek. Z pomocą Rodziców przygotowaliśmy: pieczywo, masło, różne rodzaje wędliny, serek żółty, biały, ogórki, pomidory, paprykę, rzodkiewkę, ugotowane jajka. Nie zabrakło taże takich rarytasów jak kiełki warzyw czy oliwki, które nie tylko pięknie wyglądają na kanapkach ale są źródłem wielu witamin, kwasów tłuszczowych, antyoksydantów – a te znakomicie zapobiegają  rozwojowi  chorób cywilizacyjnych.   Kanapki były więc nie tylko smaczne,  pięknie ozdobione ale przede wszystkim zdrowe! Nic więc dziwnego, że błyskawicznie znikły z talerzyka! Mniam! Mniam! Trzeba to powtórzyć! Tym bardziej, że podczas robienia kanapek dzieci rozwijały samodzielność, wyobraźnię, kreatywność, a przede wszystkim  kształtowały odpowiednie nawyki żywieniowe.


Ogólnopolski dzień przedszkolaka

W dniu 20 września przedszkolaki w całym kraju obchodzą swoje święto! W naszym przedszkolu Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka świętujemy bardzo uroczyście. W sali gimnastycznej przystrojonej balonikami dzieci uczestniczyły we wspólnych zabawach i grach zespołowych. Nad całością czuwała Pani Patrycja – ulubiony animator zabawy. Na zakończenie nie zabrakło słodkiego poczęstunku przygotowanego przez Rodziców oraz niespodzianki – kolorowanki.

Tak się to zaczęło- czyli jak powstawał ogródek przedszkolny

Pomysł budowy ogródka narodził się na zajęciach w przedszkolu, kiedy to w małych doniczkach sadziliśmy cebulę. Za oknem piękna pogoda a my „siedzimy” i  działamy w murach przedszkola!!! Wtedy pomyślałam dlaczego nie zrobić tego w naturalnych warunkach, przecież ziemi na terenie szkoły nie brakuje! Bardzo pragnęłam aby dzieci właśnie w naturalnym środowisku uzyskiwały wiedzę o etapach rozwoju i warunkach życia roślin, żeby mogły oglądać zmiany zachodzące w wyglądzie roślin w ciągu roku. Chciałam by maluszki nauczyły się posługiwania narzędziami ogrodniczymi
i wyrobiły w sobie nawyk systematycznego pielęgnowania roślin w ogródku, czego uhonorowaniem miało być zbieranie plonów i degustowanie ich podczas zajęć kulinarnych. Zależało mi także, aby przedszkolaki miały praktyczną możliwość poznania różnorodnych gatunków roślin: kwiatów, ziół, warzyw i owoców – i nauczenia się je rozpoznawać i prawidłowo nazywać.

I tak powstał pomysł, później projekt zaakceptowany przez Panią Dyrektor – pięć donic: kwiaty, warzywa, owoce, zioła a wszystko estetycznie ogrodzone z miejscem na wypoczynek – ławeczkami. Projekt pewnie pozostał by tylko na papierze gdyby nie mój mąż, który codziennie poświęcał swój wolny czas realizując moje i przedszkolaków marzenia. Takich bezinteresownych ludzi, którzy
w większy lub mniejszy sposób przyłożyli się do powstania ogródka, było więcej. Dlatego z całego serca bardzo dziękuję Pani Dyrektor Agnieszce Bilicz-Lejko za wsparcie, cierpliwość, pomoc finansową i materialną! Dziękuję również Panu Doroszowi, Pani Annie Bieleckiej, Pani Agnieszce Omelczuk, Pani Michalinie Dziwulskiej oraz wszystkim Rodzicom bez których pomocy nie udałoby mi się zrealizować  marzenia – przedszkolnego ogródka z prawdziwego zdarzenia.

Na zakończenie dodam tylko, że wkrótce na terenie ogródka pojawią się nowe gatunki drzew a co najważniejsze pojawią się karmniki i domki dla owadów!

Wychowawca: Adriana Żmudzka-Borowiec


Jak żegnaliśmy poprzedni rok szkolny- czyli czerwcowe otwarcie ogródka przedszkolnego

Półroczne prace budowlane w ogródku przedszkolnym dobiegły końca i z dumą mogliśmy zaprosić gości: Pana Wójta Dariusza Semeniuka, Kierownika Referatu Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Panią Annę Czajkę, Panią Dyrektor Agnieszkę Bilicz-Lejko i naszych kochanych Rodziców na uroczyste otwarcie ogródka przedszkolnego.  Po przecięciu wstęgi wszyscy zebrani podziwiali teren ogródka, który już mienił się wieloma kolorami przeróżnych kwiatów, roztaczał woń pachnących ziół, truskawek, poziomek i warzyw. Dzieci biegały radośnie ciesząc się tym wyjątkowym dniem i piękną pogodą! Ale to nie był koniec atrakcji! Przedszkolaki przygotowały część artystyczną oraz zaprezentowały swoje umiejętności taneczno-wokalne, które poprowadziła Pani Anna Mróz – instruktor tańca, nauczycielka rytmiki. Dzień zakończył zasłużony słodki poczęstunek!

Drodzy Rodzice – bardzo dziękujemy za wsparcie i pomoc w budowie ogródka. Szczególnie Pani Agnieszce i Pani Michalinie, które poświęciły wiele godzin barwnie malując ogrodzenie.

ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA ZDJĘĆ!