Ni stąd, ni zowąd rzucił się w kąt”, czyli finał IV Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego

5 kwietnia 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Róży Marii Zamoyskiej w Różance odbył się etap finałowy IV Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego im. Zamoyskich „Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego”.

Wspomniany turniej ortograficzny organizowany jest przez naszą szkołę od 2018 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Niestety ograniczenia związane z pandemią spowodowały, że konkurs nie odbył się w biegłym roku, a i tegoroczna edycja przebiegała pod znakiem różnorodnych ograniczeń spowodowanych trwającym zagrożeniem epidemicznym i sytuacją międzynarodową.  Dlatego organizatorzy zwrócili się do sąsiednich podstawówek z prośbą o pomoc i przeprowadzenie I etapu w macierzystych szkołach uczniów.

Zaprzyjaźnione placówki z gminy Włodawa jak zwykle nie zawiodły i siłami swoich nauczycieli oraz uczniów wsparły realizację przedsięwzięcia. W wyniku ostrej selekcji wyłoniła się szóstka mistrzów ortografii:

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Orchówku

  • Hanna Korneluk, kl. IV
  • Aleksandra Gorczyńska, kl. VII

Szkoła Podstawowa im. Róży Marii Zamoyskiej w Różance

  • Julita Kraska, kl. V
  • Klaudia Jakimowicz, kl. VIII

Szkoła Podstawowa w Żukowie

  • Julia Mazurek, kl. V
  • Julia Karwatiuk, kl. VIII

Uczestnicy etapu szkolnego rozwiązywali test sprawdzający znajomość zasad ortograficznych, natomiast finaliści pisali klasyczne dyktando pełne różnorodnych pułapek. Jednak młodzi znawcy polskiej pisowni poradzili sobie znakomicie, czego może i można było oczekiwać po starszych uczestnikach konkursu, ale prawdziwy podziw wzbudzała skala zaawansowania najmłodszych uczniów.

W kategorii klas VI-VIII zwycięzcą okazała się uczennica Szkoły Podstawowej w Żukowie, Julia Karwatiuk. Natomiast w kategorii klas III-V bezapelacyjnie zwyciężyła Julita Kraska z Różanki.

Poziom szkół uczestniczących w turnieju był bardzo wyrównany i właściwie każda z nich zwyciężyła w jednej z konkurencji, dlatego o ostatecznym zwycięstwie zadecydowała ilość błędów ortograficznych. W sumie najmniej pomyłek popełniły uczennice z Różanki, dlatego tym razem główna nagroda, czyli puchar dla zwycięskiej szkoły, pozostał w naszych rękach.

Organizatorzy: dyrektor Szkoły Podstawowej im. Róży Marii Zamoyskiej w Różance, pani Agnieszka Bilicz-Lejko, oraz nauczyciel języka polskiego, pan Krzysztof Oksytiuk, wyrażają uznanie wszystkim młodym uczestnikom turnieju, a szczególne podziękowania za ofiarną pomoc i wsparcie w organizacji Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego kierują w stronę nauczycieli i pracowników szkół uczestniczących w imprezie.

Mamy nadzieję, że kolejne edycje przedsięwzięcia będą się mogły odbywać bez żadnych przeszkód i z udziałem większej liczby uczestników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.