Z wizytą u Zamoyskich

W środę, 10 listopada 2021 r., uczniowie klas IV-VIII Szkoły Podstawowej im. Róży Marii Zamoyskiej w Różance uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.  Celem wyjazdu było m.in. przybliżenie dziejów rodziny, która trwale wpłynęła na losy naszej miejscowości i z której pochodzi patronka naszej szkoły. Wyprawa młodzieży pod opieką nauczycieli wychowawców została zorganizowana przez Stowarzyszenie Nauczycieli i Rodziców „Nasza Szkoła” w Różance w ramach realizacji projektu „Moja miejscowość z Różą w roli głównej”, współfinansowanego przez Urząd Gminy Włodawa.

Podczas wizyty w późnobarokowej rezydencji magnackiej w Kozłówce młodzi uczestnicy wycieczki poznali historię obiektu oraz rodu Zamoyskich. Obejrzeli też bogato wyposażone wnętrza pałacu. Podziwiali m. in. nadzwyczaj okazałą galerię obrazów, kolekcję trofeów myśliwskich, wytwornie ozdobione piece oraz przedmioty używane na co dzień w arystokratycznym domu. 

Dzięki profesjonalnej przewodniczce, pracowniczce muzeum,  wszyscy nauczyli się trzech słów określających elementy barokowego wnętrza: alkowa, kandelabr i sztukateria.

Po opuszczeniu pałacowych komnat zwiedzający udali się do powozowni. W tym budynku oglądali różnorodne pojazdy konne z przełomu XIX i XX wieku oraz akcesoria związane z podróżami i jazdą na koniach. 

Następny etap wycieczki stanowił spacer po otaczającym rezydencję parku, gdzie można się było także natknąć na monumentalne rzeźby w stylu socrealistycznym oraz kolorowe pawie, które szczególnie zainteresowały najmłodszych. 

Wśród odwiedzonych ekspozycji Muzeum Zamoyskich znajdowała się również pałacowa kaplica, przy której zrekonstruowano wygląd pokoju Stefana Wyszyńskiego. Niedawno beatyfikowany kardynał przebywał bowiem w Kozłówce w okresie II wojny światowej.

Po zakończeniu zwiedzania młodzi turyści udali się na niecodzienny posiłek w lokalu należącym do popularnej sieci gastronomicznej.

W godzinach popołudniowych wszyscy szczęśliwie wrócili do domów.

O atrakcyjności wycieczki najlepiej świadczą opinię jej uczestników:

  • Bardzo podobała mi się ta wycieczka. Mogłam zwiedzić piękny pałac i zobaczyć, jak dawniej wyglądały powozy. (Gabriela)
  • …bardzo mi się podobało. (Oliwia)
  • Dla mnie wycieczka była ciekawa. Dużo mnie nauczyła o Zamoyskich. (Damian)
  • Uważam, że warto zwiedzić pałac Zamoyskich w Kozłówce, aby pogłębić wiedzę o naszym regionie. (Ksawery)
  • Wycieczka bardzo mi się podobała – dzięki niej dowiedziałem się wiele o pałacu i historii rodziny Zamoyskich. (Jakub)
  • Warto odwiedzić tak wspaniałe miejsce! (Laura)

To komentarze uczniów tylko jednej klasy, oddające jednak z pewnością stan ducha ogółu.

Mamy nadzieję, że współpraca między Szkołą Podstawową im. Róży Marii Zamoyskiej a Stowarzyszeniem Nauczycieli i Rodziców „Nasza Szkoła” zaowocuje jeszcze wieloma, podobnie udanymi, przedsięwzięciami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.