Piknik militarny

Zgrupowanie Kawaleryjskie 8 Pułku Ułanów ks. J. Poniatowskiego, władze samorządowe powiatu włodawskiego oraz 19. Chełmski Batalion Zmechanizowany wchodzący w skład 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. dyw. Franciszka Kleeberga zorganizowały 2 września 2021 r. piknik militarny na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 im. gen. Franciszka Kleeberga we Włodawie.

Dzięki inicjatywie pani dyrektor Szkoły Podstawowej im. Róży Marii Zamoyskiej w Różance oraz dzięki pomocy Urzędu Gminy we Włodawie także nasi uczniowie klas VII-VIII znaleźli się wśród uczestników tej niecodziennej imprezy.

Na początku można było obejrzeć bardzo interesujący pokaz tresury niezwykłych psów służących w wojsku.

Następnie na poszczególnych stoiskach żołnierze demonstrowali różne rodzaje uzbrojenia wojskowego. Prezentację otwierał czołg Leopard, do którego ustawiła się największa kolejka chętnych do wejścia na pancerz i do środka stalowego kolosa. Niewiele mniejsze zainteresowanie budziły inne pojazdy wojskowe, takie jak samobieżny moździerz czy bojowy wóz piechoty. Każdy ze zwiedzających mógł też zapoznać się z zasadami obsługi granatnika bądź pistoletu maszynowego. Można było także przymierzyć elementy wyposażenia wojskowego albo wziąć do ręki prawdziwy karabinek automatyczny z celownikiem na podczerwień.

W trakcie pikniku rekonstruktorzy historyczni ze Zgrupowania Kawaleryjskiego 8 Pułku Ułanów ks. J. Poniatowskiego odświeżyli pamięć o polskich kawalerzystach okresu międzywojennego. Prezentowali elementy konnej musztry i ułańskich ćwiczeń oraz towarzyszyli uroczystości przekazania wojsku opieki nad Włodawą i powiatem włodawskim.

Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej reprezentował podczas tej ceremonii dowódca 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej – generał broni Michał Rohde, prywatnie prawnuk generała Franciszka Kleeberga. Okolicznościowe przemówienia, przywołujące m.in. tradycje wojskowe Włodawy, wygłosili przedstawiciele władz samorządowych, dyrektor SP nr 3 we Włodawie – pan Janusz Korneluk – oraz parlamentarzyści.

Całej imprezie towarzyszyły występy włodawskich chórów, solistów i orkiestry dętej.

Po ponaddwugodzinnym pobycie na pikniku różanieccy siódmo- i ósmoklasiści, syci militarnych wrażeń, powrócili do szkoły. Bezpośredni kontakt z wojskiem był dla nich okazją do niezwykłych przeżyć i refleksji nad przyszłą karierą zawodową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.