Do widzenia, Przyjaciele…

Takiego zakończenia roku szkolnego jeszcze nie było. 26 czerwca 2020 r. w Szkole Podstawowej im. Róży Marii Zamoyskiej w Różance uczniowie po raz ostatni w tym roku szkolnym spotkali się ze swoimi wychowawcami i nauczycielami. Rozdanie świadectw oraz nagród odbywało się w cieniu pandemii COVID-19 i według zasad reżimu sanitarnego.

Po ponad trzech miesiącach nauki na odległość szkoła otworzyła podwoje dla swoich uczniów. Nie otwarła ich jednak zbyt szeroko. Raczej uchyliła. Uczniowie poszczególnych klas spotykali się w rożnych godzinach z panią dyrektor Agnieszką Bilicz-Lejko i ze swoimi wychowawcami, by podsumować niezwyczajny rok szkolny 2019/2020. Patronka szkoły ze zdziwieniem spoglądała z portretu na zamaskowanych uczniów i nauczycieli. Krótkie, niespełna półgodzinne, zakończenie roku szkolnego w każdej z klas miało podobny scenariusz: przemówienie pani dyrektor, kilka słów od wychowawcy, wręczenie świadectw dla uczniów oraz nagród dla najbardziej wyróżniających się. Potem dezynfekcja holu, niekiedy jeszcze krótkie spotkanie z wychowawcą na świeżym powietrzu i… wakacje.

Zasady sanitarne nie pozwalały na spotkanie całej społeczności szkolnej, na pochwalenie się przed wszystkimi tegorocznymi osiągnięciami, świadectwami z wyróżnieniem, nagrodami rady pedagogicznej, nagrodami wójta. Dlatego na przykład klasa V tylko we własnym gronie mogła cieszyć się najwyższą średnią w szkole i tym, że uczeń tego oddziału, Krzysztof Baj, otrzymał stypendium.

Jako ostatni ze szkołą żegnali się ósmoklasiści. Ich zakończenie roku szkolnego było szczególne – bo ostatnie w podstawówce. Było nieco odmienne, choć również naznaczone obawą przed koronawirusem. W sali gimnastycznej spotkali się tylko absolwenci, siódmoklasiści, część nauczycieli oraz rodziców. Maseczki i przyłbice utrudniały wypowiadanie słów pożegnania, ale też maskowały wzruszenie, a uścisk dłoni przez rękawiczkę był ostatnią formą kontaktu fizycznego z panią dyrektor i wychowawcą.

Na początku odchodzący poczet sztandarowy przekazał sztandar szkoły następcom zgodnie z ceremoniałem, aczkolwiek dostosowanym do wymogów sanitarnych. Potem absolwenci podziękowali dyrekcji, wychowawcom, nauczycielom i rodzicom za lata spędzone w szkole podstawowej. Zgodnie z tradycją także siódmoklasiści pożegnali absolwentów, wręczając im pamiątkowe prezenty. Niestety z powodu przepisów związanych z zagrożeniem epidemicznym ósmoklasiści nie mogli zaprosić swoich młodszych kolegów na przygotowany przez rodziców poczęstunek, który zazwyczaj jest ostatnim akordem pobytu absolwentów w szkole.

Wszyscy członkowie społeczności Szkoły Podstawowej im. Róży Marii Zamoyskiej w Różance – dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i rodzice – rozchodzili się do domów z nadzieją, że we wrześniu nauka i całokształt życia szkolnego wrócą do stanu sprzed pandemii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.