Z wizytą w teatrze i nie tylko

Uczniowie klas VI-VIII, a także niektórzy ich młodsi koledzy, ze Szkoły Podstawowej im. Róży Marii Zamoyskiej 5 grudnia 2019 roku wzięli udział w wycieczce do Lublina. Głównymi celami wyprawy były udział w spektaklu Teatru im. Juliusza Osterwy pt. „Sposób na Alcybiadesa” oraz zwiedzanie Lubelskiej Trasy Podziemnej.

Wczesnym grudniowym świtem miłośnicy turystyki wyruszyli w szampańskich humorach do stolicy województwa.

Po dotarciu do budynku dawnego Trybunału Koronnego uczestnicy wyjazdu zeszli do lubelskich podziemi, gdzie poprzez zgromadzone eksponaty (niekiedy przerażające), makiety i zajmującą opowieść przewodnika poznali historię dawnego Lublina. Podziemny spacer zakończył krótki spektakl światła, dźwięku i ruchomej makiety, opowiadający o wielkim pożarze miasta w 1719 roku. Po przebyciu pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta ok. 300 metrów labiryntu, który powstał z połączonych ze sobą kilkunastu kupieckich piwnic, młodzi turyści wyszli na powierzchnię w sąsiedztwie placu Po Farze.

Stąd dziarskim krokiem ruszyli do Teatru im. Juliusza Osterwy.

W lubelskiej siedzibie Talii i Melpomeny uczniowie z Różanki obejrzeli teatralną adaptację kultowej niegdyś książki dla młodzieży Edmunda Niziurskiego pt. „Sposób na Alcybiadesa” z 1961 roku. Modyfikacja utworu polegała nie tylko na przystosowaniu powieści do warunków scenicznych, ale też na przeniesieniu akcji w czasy współczesne i w realia Lublina. Zainteresowanie widzów, którzy z zaangażowaniem śledzili perypetie Ciamci i Słabej oraz Zasępy i Pędzla świadczy o tym, że innowacje poczynione przez Piotra Ratajczaka i Piotra Rowickiego były trafne. Młodzież z łatwością odniosła swoje szkolne doświadczenia do sytuacji ukazywanych na scenie i do ponoć „ponadczasowej wojny” uczniów z „gogami”. Spektakl na pewno zachęcił oglądających do  nonkonformizmu i samodzielnego myślenia, a sama wizyta była niezapomnianym przeżyciem, zwłaszcza dla tych, którzy po raz pierwszy gościli w prawdziwym teatrze.

Ostatnim punktem pobytu w Lublinie była wizyta w kręgielni znajdującej się w galerii Złote Tarasy. Dla znacznej grupy uczniów był to pierwszy kontakt z profesjonalnymi kręglami, jednak wszyscy szybko opanowali techniki i zasady gry, choć oczywiście sportowa rywalizacja wyłoniła wkrótce prawdziwych mistrzów tej dyscypliny.

Po emocjach na torach kręgielni uczestnicy wycieczki udali się na ciepły posiłek, a niektórzy na krótkie zakupy (bo przecież mikołajki już jutro!).

Wieczorem w wesołych nastrojach uczniowie powrócili do Różanki, gdzie czekali na nich stęsknieni rodzice.

Wszyscy byli zadowoleni z wyprawy, która łączyła cele dydaktyczne i wychowawcze z rekreacją.

Wyjazd przygotowali i opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy klas VI-VIII: p. Beata Miącz, p. Anna Bielecka i p. Krzysztof Oksytiuk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.