Ogrodoterapia

„Zamiłowanie do ogrodnictwa jest jak nasiono: raz wysiane nigdy nie przestanie rosnąć”
Gertrude Jekyll – brytyjska architekt ogrodów

Hortiterapia (łac. hortus – ogród) czyli ogrodoterapia, to forma terapii, w której wykorzystuje się rośliny: ozdobne, sadownicze, warzywnicze oraz zioła w celu poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka poprzez bierne przebywanie w otoczeniu przyrody lub czynnie – poprzez realizację zajęć w ogrodzie.
Terapia ta polega na stymulowaniu sensorycznym wszystkich 5 zmysłów (dotyk, wzrok, słuch, zapach i smak). Jest złożoną formą terapii – łączy bowiem w sobie wiedzę ogrodniczą oraz szereg różnorodnych terapii, jak np. arteterapia (czyli terapia poprzez sztukę), ergoterapia (która wykorzystuje do terapii pracę i rekreację), psychoterapia (ponieważ stymuluje procesy emocjonalne, poznawcze i decyzyjne), koloroterapię i wiele innych.
Czy zajęcia z hortiterapii w przedszkolu to dobry pomysł? Oczywiście! Niech dzieci od najmłodszych lat poznają wszystko co ich otacza. Zwłaszcza świat roślin i owadów. Stąd pomysł, aby nasze przedszkole, wspólnie z Rodzicami stworzyło ogród, bo w końcu dzieci najlepiej poznają przyrodę poprzez własne działania i eksperymentowanie, a samodzielnie odkrywając tajniki przyrody gromadzą nowe doświadczenia. I oto w tym działaniu chodzi!

Zapraszamy do galerii – jak powstaje nasz ogródek!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.